Piyasalar getiriliyor... Lütfen Bekleyiniz.20 Kasım 2016 Pazar, 08:44

İşte Akıncı’yı Kızdıran O Sözler

Yunanistan Başbakanı Çipras’ın Rum Lider Anastasiadis ile gerçekleştirdiği görüşmeden sonra düzenlenen basın toplantısında garantiler ile ilgili sözleri ortalığı karıştırdıÇipras,Anastasiades ile birlikte düzenlediği basın toplantsında şunları söylemişti:

Sn. Başkan bana Kıbrıslı Türk lider Akıncı ile bugüne kadar sağladıkları gibi görülen ilerlemeleri ve aynı zamanda da hala daha açık duran mevzuların detaylarını aktardı. Beni özellikle geçen hafta Mt Pelerin’de gerçekleşen toprak konusu ve onunla doğrudan bağlantılı olan mülkiyet konusundaki özlü ve kritik tartışmalar, aynı zamanda da diğer müzakere başlıklarıyla ilgili bilgilendirdi. Az önce size sağladıkları gibi görülen ilerlemeler dedim zira takdir edersiniz ki Kıbrıs sorunu müzakerelerinde, tıpkı tüm conflictlerle olduğu gibi her konu üzerinde uzlaşılmadan hiçbir konuda uzlaşılmış sayılmıyor. Müzakereler bildiğiniz gibi bu Pazar devam edecek İsviçre’de. Sayın Cumhurbaşkanı ve kendisiyle birlikte bizler de orada ilerleme kaydedileceğini ve toprak ayarlamaları konusundaki kriterler üzerinde anlaşmaya varılarak bunların spesifik haritaya yansıtılacağını görmeyi umuyor ve bekliyoruz.

Bir kez daha tekrarlamak istiyorum Sn. Cumhurbaşkanı ki Yunanistan bu süreci desteklemekte ve elinden gelen her türlü desteği vermeye de hazırdır gerek sizin çabalarınıza gerekse de Kıbrıs halkına çünkü Kıbrıs sorununun adil çözümü tüm Kıbrıs halkının hakkıdır, hem Kıbrıslı Rumların, hem de… Kıbrıslı Türklerin!

Helenizm’in tüm mücadeleleri gibi vermekte olduğumuz bu mücadele de bağlılık, dirayet, soğukkanlılık ve irade gerektirmektedir.

Vurgulamak isterim ki Yunanistan özellikle de uluslararası garantörlük konusuna aktif olarak müdahildir. Bir kez daha gayet açık ve net olmak isterim ki söz konusu mesele bir çoklu görüşmede ele alınabilir, sadece ve sadece, garanti sisteminin ortadan kaldırılması ve Türk askerinin adadan KOMPLE çıkması için.

Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı bildiğiniz gibi Yunan Cumhurbaşkanı ve siyasi parti liderlikleriyle de görüşerek onları da bilgilendirecektir. Açıkçası ben inanıyorum ki içinden geçmekte olduğumuz bu kritik dönemeçte tüm siyasi partiler de bir söylem birlikteliği içerisinde davranacaklardır ki maksadımıza ulaşabilelim. Maksadımız yeniden birleşmiş bir Kıbrıs’tan başka bir şey değildir. Hedefimiz adil ve sürdürülebilir bir çözümdür.

Akıncı, Çipras’ın “”Vurgulamak isterim ki Yunanistan özellikle de uluslararası garantörlük konusuna aktif olarak müdahildir. Bir kez daha gayet açık ve net olmak isterim ki söz konusu mesele bir çoklu görüşmede ele alınabilir, sadece ve sadece, garanti sisteminin ortadan kaldırılması ve Türk askerinin adadan komple çıkması için.” Sözlerine sert tepki göstermiş ve bu şekilde bir yaklaşımla müzakere edilmeyeceğini söylemişti

Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz