Piyasalar getiriliyor... Lütfen Bekleyiniz.13 Nisan 2018 Cuma, 10:54

İşte Amerika’nın Çok Konuşulan ‘Kıyamet’ Uçağı

ABD’nin ‘Kıyamet Günü’ uçağı olarak bilinen E-4B Nightwatch uçağı son günlerde merak konusu olmaya başladı.Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri (USAF) tarafından işletilen bir askeri stratejik komuta ve kontrol uçağı olan E-4B Nightwatch, Nebraska yakınlarındaki Offutt Hava Kuvvetleri Üssü’nde bulunan 595. Komuta ve Kontrol Grubu’nun 1. Hava İndirme Komutanlığı ve Kontrol Filosu’nun envanterinde bulunuyor.

E-4B Nightwatch (Gece Nöbeti) uçağı, ABD Hava Kuvvetleri’nin hizmetindeki Boeing 747-200 uçaklarının, olası bir nükleer savaş durumunda askeri komuta ve kontrol merkezi olarak kullanılmak üzere donatılmış ve tasarlanmış oldukça üst düzey teknolojiye sahip versiyonudur.

E-4B Nightwatch uçağının dış kaplaması olası bir nükleer saldırıdan zarar görmeyecek şekilde dizayn edilmiş.

E-4B Nightwatch uçaklarının en büyük özelliklerinden biri de yakıt takviyesi alarak günlerce havada kalabiliyor olması.

Söz konusu uçak, ABD başkanlarının Kuzey Amerika dışına yaptığı diplomatik seyahatlerde de başkanın uçağına eşlik etmesiyle ve acil bir durumda hazır olması için, başkanın varış yerinin yakınındaki ikinci bir havaalanına konuşlanmasıyla biliniyor.

Bu uçağı diğerlerinden ayıran en büyük özelliklerden biri olası bir nükleer savaş durumunda askeri komuta ve kontrol merkezi olarak kullanılmak üzere donatılmış olması.

Başka bir deyişle E-4B Nightwatch, olası bir savaş durumunda ABD başkanı ve komuta kademesine ev sahipliği yapacak bir savaş odası.

Uçak komuta kademesinin savaşı havadan yönetmesine imkân tanıyacak pek çok ileri teknolojiye ev sahipliği yapıyor.

Söz konusu uçak, aynı zamanda olası bir elektromanyetik saldırıya karşı da savunma sunabilme kabiliyetine sahip.

Uçak siber saldırılara karşı daha dayanıklı olduğu için hâlâ analog sistemleri kullanıyor.

İşte Amerikanın çok konuşulan Kıyamet uçağı

Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri (USAF) bünyesinde bulunan askeri komuta merkezi olan uçak tek seferlik yakıt ile 35.4 saat havada kalabiliyor ve maksimum 112 kişiye ev sahipliği yapabiliyor.

Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz