09 Ekim 2014 Perşembe, 19:05

İŞTE YENİ İPHONE!

Apple, beklendiği gibi iki yeni iPhone modeli sunduApple, bir yıldır hakkında konuşulan yeni akıllı telefonunu tanıttı. Apple, beklendiği gibi iki yeni iPhone modeli sundu. Telefonlar iPhone 6 ve iPhone 6 Plus olarak adlandırıldı.

Apple, 30 yıl önce ilk Macintosh bilgisayarını tanıttığı Flint Center’da düzenlenen etkinlikte yeni akıllı telefonu iPhone 6’yı tanıttı.

Apple etkinliği TSİ 20.00’da başladı. Flint Center’ı dolduran yüzlerce gazeteci ve izleyiciye ilk olarak kısa bir video gösterildi. Videoda, Apple’ın değişiklik için müşterileriyle birlikte hareket ettiği ve ‘farkın’ her zaman Apple’a özgü olduğu ve öyle kalacağı ifade edildi. Apple logosuyla biten videonun ardından sahneye alkışlar eşliğinde Tim Cook çıktı.


Flint Center’ı ‘Apple’ın doğum yeri olarak’ belirten Cook, 30 yıl önce bulunduğu sahneden Steve Jobs’ın ilk Mac bilgisayarı tanıttığını hatırlattı. ‘Bugün sizlerle birbirinden büyüleyici ürünler paylaşmak istiyoruz” diyen Cook, beklendiği gibi ilk olarak iPhone ile sözlerine başladı.

2013’te ilk kez iki iPhone modeli sunduklarını hatırlatan Cook, dünyanın en çok satan akıllı telefonunun yüzde 98 müşteri memnuniyeti sunduğunu belirtti. Ardından, beklenen an geldi ve bir video daha belirdi.

Siyah, gümüş ve altın renklerle gelen iPhone 6, uzun bekleyişin ardından ekranda belirdi. iPhone 6 ve iPhone 6 Plus adındaki iki telefon ortaya çıktı.

İki telefonun özellikleri kısaca şöyle:

– iPhone 6 4.7; iPhone 6 Plus 5.5 inç büyüklüğünde,

– iPhone 6 326 ppi (inç başına piksel); iPhone 6 Plus 401 ppi,

– iPhone 6 1334×770 piksel; iPhone 6 Plus 1080 piksel çözünürlükte ekrana sahip,

– iPhone 6’da 1 milyondan; iPhone 6 Plus ise 2 milyondan fazla piksel bulunuyor.

– İki telefon iPhone 5S’ten sırasıyla yüzde 38 ve yüzde 185 daha fazla piksele sahip.

– iPhone 6 6.9 mm; iPhone 6 Plus ise 7.1 mm kalınlığında.

– Her iki telefon Apple’ın yeni işlemcisi A8’i kullanıyor.

– Her iki telefon Retine HD ekran bulunduruyor.

– Wi-Fi is 802.11ac,

– 8 MP kamera.

Ekranı açma tuşu artık kenarda

Tim Cook’un ardından sahneye çıkan Apple küresel pazarlama başkan yardımcısı Phil Schiller, iki modelin yeni özelliklerini tanıttı. Schiller, yeni telefonların arayüzünü tanıtarak başladığı konuşmasında, ekranın daha geniş bir alana sahip olduğunu ve ikon sayısının arttığını belirtti. Ayrıca, klavye daha geniş alana yayılarak kullanımı kolaylaştırıldı.

Schiller, yeni telefonların performansının orijinal iPhone’dan 50 kat daha yüksek olduğunu belirtti. 2007’de çıkan ilk modele oranla, iPhone 6 ve 6 Plus’ın grafik performansı ise tam 84 kat daha fazla.

iPhone 6, kendisine has bir arayüze sahip ve mesaj içeriğinde çağrı listesindeki kişilerin fotoğrafları yer alıyor. Her iki telefonun arayüzünde, ana ekran telefon yatay olarak tutulduğunda kullanılabiliyor.

Her iki modelde ‘reachability’ adında yeni bir fonksiyon yer alıyor. Açma tuşuna iki kere basıldığında, ekran görüntüsü aşağı kayıyor ve yukarıdaki ikonlara rahatlıkla ulaşılabiliyor. Ekranı açma tuşu ise telefonların sağ kenarına alındı, böylece tuşa erişim kolaylaştırıldı.

Yeni kamera teknolojisi

Yeni iPhone modelleri, 8 MP iSgiht kameraya sahip. True Tone flaş teknolojisine sahip kameraların diyafram açıklığı ise 2.2

Schiller, yeni telefonların kamerasındaki en büyük özelliğin, ‘focus pixels’ özelliğine sahip iSgiht sensörü olduğunu belirtti. iSight, bir önceki modellere göre iki kat daha hızlı otomatik odaklanma yapabiliyor.

Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz