01 Mart 2018 Perşembe, 18:32

İsteksizliğin Nedeni

Zevk duymak, üremek, iletişim ve paylaşım adına yaşadığımız cinsellikten bazen uzaklaşabiliriz. Cinsel isteksizliğin fiziksel, psikolojik, fizyolojik birçok sebebi olabilir. İçeriğimizde neden cinsel isteksizlik duyabileceğinize değindik. işte cinsel isteksizliğe sebep olan etkenler.Sosyal hayatımızda yaşadığımız bazı can sıkıcı olayla, iş hayatı stresi, değişen beslenme alışkanlıkları ile beraber sorunlarımız daha da artıyor. Gerekli fizyolojik ve psikolojik tedaviler ile üstesinden gelebileceğimiz bir sorundur cinsel isteksizlik..

En başta hamile kalma korkusu gelir diyebiliriz

Cinsel hayatınızı kısıtlamanıza gerek yok uygun doğum kontrol yöntemleri ile bu korkunuza son verebilirsiniz.

Dış görünüşünü beğenmeme, kendini cinsel olarak çekici bulmama

Vücudunuzdan utanmamalısınız. Toplumsal kalıplardan sıyrılmalı ve kendinizi olduğunuz gibi kabul etmelisiniz.

Yakınlaşma korkusu

Geçmişinizi bir kenara bırakarak anı ve geleceğinizi düşünün. Geçmiş üzücü ve kötüdür. Sürekli geçmişi düşünerek yaşarsanız asla ilerleyemezsiniz.  Cinsel yaşamınız bundan en negatif şekilde etkilenecektir.

Yoğun iş hayatı, stres ve kaygı

Değişen ve iyice kalabalıklaşan metropol hayatında yürümek bile bu kadar zorken, sürekli “gelecekte neler olacak?” “iş bulabilecek miyim?” “okul bitecek mi?” gibi sorular hayatımızı iyice sıkıştırıyor. Psikolojik olarak sizleri zorlayan bu durumlar cinsel yaşamınızı da etkileyebilir.

İletişimsizlik

Çağımızın kanayan yarası iletişimsizlik birbiriyle evlilik düşünecek kadar çok seven çiftlerin arasında bile vardır. Genellikle kadınlarda ilk defa ilişkiye girmeden dolayı yaşanan korku ve kaygılar, eşlerine, partnerlerine açılamaması, isteklerini ve arzularını doğru ifade edememesinden kaynaklanan, örf ve adetler, toplumsal baskılarında eklenmesiyle oluşan beklide en önemli problemlerden biridir. Fakat bu partnerinize, eşimize inanarak, geniş fantezi dünyanızı daraltarak, konuşarak, dinleyerek, sorunları çözmek için çabalayarak, korkmadan ve severek aşabileceğiniz küçük bir sorundur.

Çeşitli sağlık sorunları 

Yüksek tansiyon, anemi, sağlık sorunlarından kaynaklanan ilaç kullanımı gibi faktörler cinsel yaşamınızı olumsuz yönde etkiler.

Hormonlar

Cinsel istek duyabilmeniz için gerekli testosteron veya östrojen hormonlarınız eksik olabilir. Uygun tedavi yöntemleriyle sorun çözülebilir.

Pembenar

Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz