25 Şubat 2020 Salı, 13:42

İtalya’da koronavirüs paniği arttı! Halk yiyecek stoğu yapıyor

Avrupa korona virüsü kabusu yaşıyor. En ağır bedeli ise İtalya ödüyor. Halk panik içerisinde market raflarını boşaltmış durumda. İtalya’da salgınının en çok görüldüğü Lombardiya bölgesinden tatil için İspanya’nın güneydoğusundaki Kanarya Adalarına gelen İtalyan bir doktorun da Covid-19 testinin pozitif çıktığı belirlendi. Otelde kalan bin kişi karantinaya alınmış durumda…İtalya’da koronavirüs (Covid-19) sebebiyle ölenlerin sayısı 7’ye yükselirken, virüsün bulaştığı kişi sayısı ise 230’u buldu.

Ülkeler tek tek buraya seyahat uyarısı yapmaya başlarken, İtalya’da tam bir kaos ve panik havası esiyor.

İtalya, koronavirüsün en yaygın olduğu Çin ve Güney Kore’nin ardından dünyada üçüncü, Avrupa’da ise ilk ülke konumunda.

Bu ülkede, ilk vakanın tespit edildiği cuma gününden bu yana ölen 62 ile 88 yaşları arasındaki bu kişilerin başka hastalıkları da bulunuyordu. Bunlardan ikisi onkoloji biri de diyaliz hastasıydı.

Ülkenin finans, moda ve ticaret merkezi Milano’nun baş şehri olduğu Lombardiya ile Venedik’i içine alan Veneto virüsten en çok etkilenen bölgeler oldu.

Bu ikisi, ülkenin refah seviyesi en yüksek bölgeleri ve bu durumun ekonomiye zarar vermesinden endişe ediliyor. Milano borsası 30 milyar euro kayıpla dün yüzde 5.43 düşüşle kapandı.

Cuma gününden bu yana Lombardiya ile Veneto’da 11 kasaba karantina altına alınmıştı.

Uluslararası kurallara göre öngörülen iki haftalık karantina süresi boyunca giriş çıkışlara izin verilmeyecek olan kasabalarda toplamda 50 bine yakın kişi yaşamakta.

İtalya, geçen ay Roma’daki iki Çinli turistte virüsün tespit edilmesi üzerine olağanüstü önlemler alan, 6 ay boyunca acil durum ilan eden ilk Avrupa ülkesi olmuştu.

Buna rağmen, kaynağı halen bulunamayan virüsün bu kadar hızlı bir şekilde yayılması şaşkınlık yaratmış durumda.

Öte yandan, özellikle virüsün yayıldığı kuzey bölgeler başta olmak üzere ülkede ilk vakaların açıklandığı cuma gününden bu yana bir panik ve kaos havası hâkim.�

Özellikle Milano’da yiyecek stoğu yapmak isteyenler marketlerin raflarını boşalttı.

El temizleme jelleri ve maskelerin market ve eczanelerde tükenmesi üzerine fırsatçıların internet üzerinden bunları fahiş fiyatlara satmaya başlaması tüketici derneklerini kızdırdı.

İtalya’daki bu durum, diğer ülkeleri de endişelendirdi. İsrail, Yunanistan, Hırvatistan, İrlanda, Sırbistan ve Bosna Hersek gibi ülkeler vatandaşlarına İtalya’ya seyahat etmemeleri, Almanya, İngiltere, ABD ise dikkatli olmaları uyarısı yapıyor.

HÜRRİYET

Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz