06 Mart 2020 Cuma, 13:30

İtalya’dan korkunç haberler geliyor

Gelen son dakika haberine göre, Covid-19 salgınında toplam 3 bin 386 kişi yaşamını yitirdi. İtalya’da, bilanço her geçen gün ağırlaşmaya devam ederken yeni tip corona virüsten(Covid-19) hayatını kaybedenlerin sayısı bir günde 41 kişi yükselerek, 148’e çıktı. Öte yandan Corona Virüsü salgınının dünyaya yaydığı panik devam ederken; virüsle ilgili sahte iddialar, yanlış bilgiler ve komplo teorileri de yayılmaya devam ediyor.İtalya’da Covid-19 vakalarında bilanço her geçen gün ağırlaşmaya devam ediyor.

İtalya Sivil Savunma Genel Müdürü Angelo Borrelli, başkent Roma’da düzenlediği günlük basın toplantısında, Kovid-19 vakalarına ilişkin son durumu paylaştı. Borrelli, ölü sayısının düne oranla 41 artışla 148’e ulaştığını bildirdi.

Borrelli, ülkede mevcut koronavirüs vaka sayısının 3 bin 296, ölenler ve iyileşenler dahil edildiğinde koronavirüs bulaşanların toplam sayısının ise 3 bin 858 olduğunu belirtti.

YENİ DOĞAN BEBEKTE CORONA VİRÜS
İtalyan basınında yer alan habere göre, Brescia kentinde bir yenidoğan bebekte yapılan koronavirüs testlerinin pozitif çıktığı belirtildi.

DÜNYA GENELİNDE YAYILIYOR
Çin’in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip corona virüs dünya genelinde bulaştığı kişi sayısı 97 bini geçti.

Corona Virüsü mutasyona uğradı.. İki farklı virüs!
Dünya genelinde sağlık görevlileri Corona Virüsü salgını ile mücadele etmek için savaşırken, Çin’deki bilim insanları ön araştırmaların COVID-19’un (corona virüs) mutasyona uğradığını ve şu anda en az iki virüs türü olduğunu açıkladı. Pekin Üniversitesi Yaşam Bilimleri Okulu ve Şangay Pasteur Enstitüsü doktorları bu yeni mutasyon ile ilgili, daha agresif olan virüs versiyonunun teste tabi tutulan insanların yüzde 70’ini etkilediğini, geri kalanların ise daha az agresif versiyondan etkilendiklerini açıkladı.Bilim insanları virüsün agresif versiyonuna ‘L tipi’ ünvanını verdi, daha az yaygın olan versiyona ise ‘S tipi’ ünvanı verilmiş durumda.L tipi virüsün, salgının sıfır noktası olan Wuhan’da daha sık görüldüğü açıklandı. Bilim insanları bir de güzel haber paylaşarak enfeksiyon sıklığının düştüğünü belirtti.

Bilim insanlarından korkutan çağrı
Doktorlar araştırma yaptıkları verilerin kısıtlı olduğunu belirtiyor ve COVİD-19’un evriminin tam anlamıyla anlaşılabilmesi için de takip sisteminin en gerekli unsur olduğunu ifade ediyorlar.Doktorlar yaptıkları açıklamada, Wuhan’da salgının ilk başladığı dönemde L tipi virüsün yaygın görüldüğünü, ancak Ocak 2020’ye gelindiğinde L tipi virüs vakalarının sayısında azalma yaşadıklarını belirttiler.Araştırmacılar, bu ortaya çıkan farklı türlerin corona virüsün atalarının mutasyonundan kaynaklandığını açıkladı. Bilim insanları bir de uyarıda bulunuyor. Bu daha fazla versiyonun geleceği anlamına gelebilir…. Çinli doktorlar, bilim dünyasını virüsle savaşmak için bir araya gelmeye çağırıyor ve ortaya çıkan son bulguların bir araya gelerek acil ve kapsamlı çalışmalara ihtiyaç olduğunu gözler önüne seriyor açıklamasında bulunuyor.

hürriyet

Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz