28.7 C
Lefkoşa
25 Ekim 2020 Pazar

Japonya Ay’da Şehir Kurmanın Yolunu Buldu!

Önümüzdeki yıllarda, Japonya da dahil olmak üzere bazı ülkeler Ay’ın keşfiyle başa çıkmayı planlıyor. Bu bağlamda, uzun süreli ikamet için orada yerleşim yeri oluşturma olasılığı hakkında soruları da beraberinde getiriyor. Japonya Ay’da şehir kurmanın yolunu buldu.

Ay’da şehir kurmak zaman alacak

Araştırmacılar, Ay’ın yüzeyinde volkanların patlamasından sonra oluşan tüneller hakkında materyallerin ortaya çıktığı bilimsel çalışmalarda yer aldı. Radyasyona ve meteorlara karşı güvenilir koruma sağlayacaklar.

Satoshi Kodaira, (Japon Radyolojik Araştırma Enstitüsü’nde bilim adamı)

”Son gözlemlere göre, Ay yüzeyindeki radyasyon seviyesinin ISS’den daha yüksek olduğu ortaya çıktı ve bence bu sadece insanlar için değil, aynı zamanda ekipman için de bir sorun yaratıyor. Uzun vadeli insan faaliyetlerine müdahale ediyor ve bazı durumlarda bunu imkansız hale getiriyor.”

Satoshi Kodaira’ya göre, radyasyon açık alanda her taraftan baskı yapıyor ve bu, Gateway projesinde olduğu gibi hatta daha da tehlikeli denilebilir.

Japon uzay ajansı JAXA’nın araştırmasına göre lav tünelleri, genellikle neredeyse dikey olarak çalışan tünellerdir. Genişlikleri en az 100 m ve derinlikleri 50 km’ye ulaşabilir.

Aynı zamanda uzay radyasyonu ve gök taşları ay yüzeyindeki insanlar için büyük tehlike oluştururken, lav kanallarına yerleştirilmesi bunlardan koruma sağlar. Ek olarak, volkanik tünellerdeki sıcaklık pratik olarak değişmez.

Yakın zamanda Kyodo ajansı tarafından JAXA’ya referansla bildirildiği üzere Japonya, 2035 yılına kadar Ay’da bir yakıt üretim tesisi kurmayı planlıyor. Asıl amacı ise onu Dünya’nın uydusunun büyük ölçekli keşiflerinde kullanmak. Buz birikintilerinin bulunmasının beklendiği Ay’ın güney kutbunda yakıt taşıma maliyetini yaklaşık 2035 yılına kadar azaltmak için Japonlar, buradan elde edilen suyun oksijen ve hidrojene bölünerek yakıt üreteceği bir tesis inşa etmek istiyor.

Ana Sayfa BİLİM VE TEKNOLOJİ Japonya Ay'da Şehir Kurmanın Yolunu Buldu!

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Derviş Zaim’e 42. Cinemed Festivalinden Ödül

YAZAR VE YÖNETMEN DERVİŞ ZAİM'İN SON FİLMİ "FLAŞBELLEK" FRANSA'DAKİ 42. CİNEMED FESTİVALİ'NDE GENÇ JÜRİ ÖDÜLÜ'NÜN SAHİBİ OLDU Kıbrıslı yazar ve yönetmen Derviş Zaim'in son filmi...