10 C
Lefkoşa
3 Aralık 2020 Perşembe

Japonya ile İngiltere Arasında Serbest Ticaret Anlaşması İmzalandı

İNGILTERE ULUSLARARASI TICARET BAKANI TRUSS: “(ANLAŞMA) İNGILIZ IŞ DÜNYASINA ASYA-PASIFIK KAPILARINI AÇIYOR”
JAPONYA DIŞIŞLERI BAKANI MOTEGI: “İNGILTERE’NIN TRANS PASIFIK ORTAKLIĞINA YÖNELIK ILGISINE GEREKLI DESTEĞI SÜRDÜRECEĞIZ”

Japonya ile İngiltere, Serbest Ticaret Anlaşması’na (STA) imza attı.

Başkent Tokyo’yu ziyaret eden İngiltere Uluslararası Ticaret Bakanı Liz Truss, Japonya Dışişleri Bakanı Motegi Toşimitsu ile bir araya geldi.

Görüşmede, eylül ayında üzerinde mutabık kalınan ve 1 Ocak’tan itibaren yürürlüğe girecek olan karşılıklı Serbest Ticaret Anlaşması imzalandı.

Truss, daha sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, “(Anlaşma) İngiliz iş dünyasına Pasifik kapılarını açıyor ve Trans Pasifik Ortaklığına (TPP) girilmesine  zemin hazırlıyor.” dedi.

Motegi de “Japonya, İngiltere’nin TPP’ye yönelik ilgisini sıcak karşılıyor ve bu konuda gerekli desteği sağlamayı sürdürecek.” diye konuştu.

STA, yerel prosedürler sonrası gelecek yılın başında yürürlüğe girecek.

Anlaşma konusunda haziran ayında ilk müzakere yapılmış, ağustos ayında  detayları netleşen anlaşma üzerinde eylülde düzenlenen videokonferansta  mutabakata varılmıştı.

STA, 2021 başında Avrupa Birliği’nden ayrılma sürecini tamamlayacak olan İngiltere’nin ilk ticaret anlaşması olarak kayıtlara geçti.

Ana Sayfa DÜNYA Japonya ile İngiltere Arasında Serbest Ticaret Anlaşması İmzalandı

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

KKTC Kovid-19 Genel Durumu – 2 Aralık 2020 Çarşamba

KKTC’DE BUGÜN 6’SI YEREL 9 YENİ VAKA SAPTANDI SAĞLIK BAKANI PİLLİ, BUGÜN TOPLAM 1384 TEST YAPILDIĞINI VE 9 POZİTİF VAKAYA RASTLANDIĞINI AÇIKLADI Sağlık Bakanı Ali Pilli,...