Piyasalar getiriliyor... Lütfen Bekleyiniz.29 Haziran 2017 Perşembe, 10:36

Kalp Hastalıkları Uzmanı Özbek İstifa Etti

Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Kardiyoloji Servisi’nde görev yapan Kalp Hastalıkları Uzmanı Naciye Özbek, kamudaki görevinden istifa etti.Dr. Özbek, Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Bülent Dizdarlı’ya dün sabah saatlerinde istifa dilekçesini sundu.

Başhekim Dizdarlı, Dr. Özbek’in istifa dilekçesini imzaladı.

Kriz büyüyecek

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Kardiyoloji Servisi’nin niteliğinin arttırılması 1994 yılında anjiyo merkezinin kurulması ile ileri noktaya taşındı.

2005-2007 yılları arasında hekim kadrosu 7 rakamına ulaştı, 2007 yılında balon ve stent uygulamasına başlandı.

Yine 2007 yılında yapılan hazırlıklarla By-pass ameliyatları yapılmaya başlandı. 2007 yılına kadar kalp sağlığı açısından ihtiyaç duyduğu sağlık hizmetini ya KKTC’deki özel hastanelerde veya Güney Kıbrıs’ta ya da Türkiye’deki hastanelerde alan vatandaşlar, 2007 yılı itibari ile kendi ülkesinde almaya başladı.

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Kardiyoloji Servisi’nde 2016-2017 yılı çöküş dönemi oldu. Hekim istifalarına bağlı olarak hekim kadrosu 8’den 4’e düşünce serviste kriz sinyalleri de başladı. Kalan 4 hekimden biri yurtdışına eğitime gitti, hizmet veren hekim sayısı 3’e düştü. Kadro sayısının düşmesi ile görevine devam eden hekimlerin de iş yükü arttı.

Kalp Hastalıkları Uzmanı Naciye Özbek’in istifası ile birlikte Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Kardiyoloji Servisi’nde hekim kadrosu şimdi 2 oldu.

Dr. Özbek’in istifası ile Kardiyoloji Servisi’ndeki kriz daha da büyüyecek.

Sucuoğlu: Bir iki gün içerisinde görüşeceğiz

Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, Havadis’e konu ile ilgili yaptığı açıklamada, Kalp Hastalıkları Uzmanı Naciye Özbek’in istifa dilekçesinin henüz bakanlığa ulaşmadığını belirtti.

Sucuoğlu, açıklamasında, “Hekim arkadaşımızın yaklaşık 1 yıldır Türkiye’ye gidip mesleğini Türkiye’de icra etme niyeti olduğu bilgime geldi. Ancak kamudaki görevinden istifa edip etmemesi konusunda daha net kararını vermedi. Bana gelen bilgi, konu hakkında hastanenin başhekimi ile konuştuğu yönünde. Kendisi çok kıymetli bir arkadaşımızdır ve bir iki gün içerisinde konu hakkında görüşeceğiz” ifadelerine yer verdi.

Arifoğlu: Bu denli stres ve gerginlik görmedim

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Kenan Arifoğlu, devlet hastanelerinde hekimlerin istifası arttıkça kamudaki görevine devam etmekte olan hekimlerin iş yükünün arttığını kaydetti.

Dr. Arifoğlu, poliklinik, ameliyatlar, anjiyo, sık nöbetler derken hekimlerin ciddi yorgunluk yaşadıklarını bu durumun da gerginliğe sebep olduğunu söyledi.

Yüksek İdare Mahkemesi’nin “kamuda çalışan doktorlara ikinci iş yasağı” kararının uygulanması için Sağlık Bakanlığı’na tanıdığı sürenin dolmasına 1 ay gibi bir süre kaldığını da anımsatan Dr. Kenan Arifoğlu, bu süre daraldıkça devlet hastanelerinde gerginliğin daha da arttığını belirtti.

Hekim istifalarının devamının geleceğini ifade eden Dr. Arifoğlu, “1997’den beri bu memleketteyim, 1999 yılından beri de derneklerde aktifim. Bu kadar stres ve gerginlik görmedim. Hekimlerin ağzını bıçak açmıyor, moraller sıfır. Devlet hastanesinin çökmesi demek halkın sağlının çökmesi demektir. Ne yazık ki sağlıkta çöküş de başlamıştır” diye konuştu.

 

Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz