Piyasalar getiriliyor... Lütfen Bekleyiniz.18 Nisan 2018 Çarşamba, 13:54

Kalp Nezlesi Baharda Artıyor

9-15 Nisan Kalp Sağlığı Haftası kapsamında “Kalbimizden Geçenler” etkinliğinin bu yıl üçüncüsü düzenlendi.Mevsim geçişlerindeki sürekli değişen hava şartları insan sağlığı ve günlük hayat temposunu da etkiliyor. Özellikle kalp hastalığı bulunanlar mevsim geçişlerinden daha fazla etkileniyor.

Havadaki ani ısı değişikliklerinin kalp-damar hastalıkları için risk unsuru olduğunu belirten Kardiyoloji Uzmanı Dr. Hilal Kurtoğlu Gümüşel, “Damarlar soğuk havalarda büzülmekte, sıcak havalarda ise genişlemektedir. Risk faktörü olan kişilerin kalbi bu değişime ayak uyduramayarak kalp krizine yol açabilmektedir” dedi.

Sıcaklarla birlikte havadaki nem oranının da arttığını, bunun sonucunda da terlemeyle birlikte su ve mineral kaybı meydana geldiğini belirten Dr. Gümüşel, vücutta sıvı kaybı yaşanması ile kanda koyulaşma ve pıhtılaşma meydana gelebildiğini, bu durumun da kalp krizi ve felç riskini artırdığını söyledi. Vücudumuza dakikada yaklaşık 5 buçuk litre kan pompalayan hayati organımıza karşı farkındalık yaratmanın ve bu farkındalık sayesinde erken tanının hayat kurtardığını vurgulayan Dr. Gümüşel, kalp hastalıklarının herkesin kapısını çalabileceğini, önemli olanın kapıyı çalmadan önlem almak olduğunu belirterek şu önerilerde bulundu:

BAHARDA KALP SAĞLIĞI İÇİN 9 ÖNEMLİ KURAL!

 1. Risk faktörlerinden haberdar olun (Ailenizde kalp hastalığı olan var mı bilin).
  Sigara ve alkolden kaçının.
  3. Kolesterolünüzü ölçtürün.
  4. Tansiyonunuzu özellikle 40 yaşından itibaren düzenli ölçün.
  5. Tansiyon ölçerken mutlaka oturur vaziyette olun, yemekten bir saat sonra ya da aç karna ölçün. Tansiyonunuzu ölçerken bacak bacak üstüne atmayın ve kolunuzu göğsünüze yakın yükseklikte masaya koyun.
  6. Kafeinli içecekler, yağlı yiyecekler ve kızartmaları fazla tüketmeyin.
  7. Hareket edin, haftada en az beş gün 30 dakika tempolu yürüyüş yapın.
  8. Günde 2 litre su için.
  9. Erken tanı hayat kurtarıyor, düzenli check-up yaptırmayı ihmal etmeyin.

KALBİNİZ FARK ETTİRMEDEN SİZ FARK EDİN!

Kalp Sağlığı Haftası kapsamında Acıbadem Kadıköy Hastanesi’nde yapılan “Kalbimizden Geçenler” etkinliğinde, “Kalbiniz Fark Ettirmeden Siz Fark Edin” başlıklı konuşma yapan Dr. Gümüşel, mevsim geçişlerinde artan solunum yolu enfeksiyonlarının da kalp hastalıkları için risk faktörü olduğunu söyleyerek, “Solunum yolu enfeksiyonları neticesinde oluşabilen kalp zarı enflamasyonu da (kalp nezlesi, perikardit) bahar aylarında artmaktadır. Kalp yetersizliği hastalarında akciğerde sıvı birikimi nedeniyle solunum yolu enfeksiyonları daha ağır seyredebilmekte, sıklıkla zatürreye neden olabilmektedir” diye konuştu.

KALP YOGASI İLE STRES ATTILAR

Etkinliğin sonunda Nefes Koçu Merih Kenet eşliğinde katılımcılar kalp yogası yaptı. Doğru nefes ve derin gevşeme tekniklerini de öğrenen katılımcılar kalp yogası ile stres attı.

Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz