Piyasalar getiriliyor... Lütfen Bekleyiniz.30 Mart 2016 Çarşamba, 15:37

Kameralar cinayeti kaydetti, ama hakim ‘delil yok’ dedi

Yerde yaralı halde yatan Filistinli genci kameralar önünde vurarak öldüren İsrail askerinin yargılandığı davaya bakan hakimin, olayla ilgili “makul şüphe var, ancak yeterli delil yok” açıklaması tepkilere neden oldu.Yerde dertli biçimde yatan Abdulfettah eş-Şerif adlı Filistinliyi kameralar uğrunda vurarak cellat İsrail askerinin yargılandığı davaya icra vekili askeri hakimin kararı, kamuoyunda tepkiyle karşılandı.

İsrail askeri mahkemesinde evvel tanıdık duruşmada bahis konusu askerin mevkufiyet süresinin hemen dü devir şimdi uzatılmasını ve hakimin ‘yeterli tanık yok’ şeklindeki açıklamasını AA muhabirine değerlendiren Şerif’in babası Yusri, ‘Oğlumun katledilme hatıra alıcı kaydında belirgin ortak biçimde görülüyor ve bu İsrail ordusunun adamlık suçu işlediğinin gizlemeden ortak delili. İsrail ordusunun sahada işlediği suçları siyasal ve türel yerine örtmeye çalışıyorlar. Bu beklediğimiz ortak şeydi, şaşırtı olmadı.’ dedi.

Oğlunun ölü bedeninin daha kendilerine tasdik edilmediğini tamlayan ağababa Şerif, tasdik edilmesinin arkası sıra ölü açımı yaptırarak İsrail ordusu aleyhine sorun açacaklarını belirtti.

‘İsrail mahkemeleri politikacıların hizmetinde’

Filistinli insanoğlu hakları örgütü bulunan El-Hak’ın Hukuk Birimi Başkanı Avukat Tahsin Cuma da ‘İsrail ordusu maktul dertli Filistinlinin üstünde patlayıcı bulunma ihtimalinden çevre öldürülmüş olduğu halinde defans yapıyor fakat bu akıllıca değil.’diye konuştu.

Abdulfettah’ın, 18 dakikadan aşkın dertli yerine yerde yattığını aktaran Cuma şunları kaydetti:

‘Eğer üstünde bomba olsa ve patlatmak istese bunu meydana getirecek tam tarihi elhak vardı. Ayrıca videoda gizlemeden belirgin görülüyor ki yerde yatarken başını fark çetin cereyan ettiriyor. Üzerinde bomba olsa fark bunu patlatma riski bulunmadığı gizlemeden belirgin ortadayken esasen vurularak öldürülüyor.’

İsrail mahkemelerinden çıkan kararların tamamen siyasilere görev ettiğini korumak için çaba sarfeden Cuma, ‘Bugüne denli yaşanmış bulunan tecrübeler, İsrail mahkemelerinin tamamen siyasetçilerin hizmetinde bulunduğunu ve onların çıkarlarına uyarınca ahkâm verdiğini gösterdi. Bu sebeple bu akıbet cinayetle ilgilendiren yargılanan askerin de cezaevi cezası almasını beklemiyorum.’ ifadelerini kullandı.

Görüntüler arsıulusal toplumdan da reaksiyon aldı

İsrail askerlerinin karışma altındaki Batı Şeria’da perşembe haset ‘bir askeri bıçakladıkları’ iddiasıyla 21 yaşındaki Filistinli Abdulfettah eş-Şerif ve gene 21 yaşındaki Remzi el-Kasravi’yi öldürmüş olduğu bildirilmişti.

Olaydan saatler sonradan ortak İsrail askerinin, yerde dertli biçimde yatan Şerif’i esasen vurarak öldürmüş olduğu anın görüntüleri ortaya çıkmıştı.

Söz konusu askerin yerdeki dertli Filistinlinin yakınına gelmiş şekilde başına nişan aldığını ve acı ettiğini yayınlayan kayıt, Filistin kamuoyunda infiale kere açmış, arsıulusal camianın da tepkisini çekmişti. BM’den meydana getirilen açıklamada, dertli Filistinlinin vurularak öldürülmesi ‘korkunç, terbiyesiz ve başka adil’ ortak edim halinde tanımlanarak, kınanmıştı.

Kaynak: AA

Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz