11.6 C
Lefkoşa
26 Ocak 2021 Salı

“Kanserde erken tanı; tedavi edilebilirlik şansını arttırır”

Dr. Deniz Granit Kanser Haftası için, “Kanser dair doktor ve hastanın birlikte olmak, muayeneleri desteklemek, doktorların eğitimine asistan kazanmak amacıyla 1947 senesinde Ankara’da müesses bulunan Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu’nun önerisiyle gelişigüzel sene april ayının evvel haftası ‘Kanser Haftası adına ikrar edilerek, kanserle muharebeye müteveccih özen ve farkındalığın aktif tutulması hedeflenmiştir” dedi.

Kanserle ilişik adına etraflıca bilgilendirmelerde mevcut Deniz Granit, “Hücre, canlıların işlevsel ve strüktürel adına fonksiyon görebilen en ıvır zıvır birimidir. Hücreler birleşerek dokuları, dokular birleşerek organları meydana getirir. Bütün hücreler temelde ayrımsız yapıya sahipse de oluşturdukları dokuya ve o dokunun fonksiyonlarına ilişkin adına özelleşirler; bu sayede vücuttaki gelişigüzel hücrenin belli ortak rolü vardır. Normal koşullarda hücreler bedenin ihtiyacına mucibince büyüyüp çoğalırken, hasarlanan yahut yaşlanan hücreler de yerlerini acemi hücrelere çoğaltmak kıl payı ölürler” ifadelerinde bulundu.

“KANSER SIK GÖRÜLMESİ VE ÖLÜMCÜL SEYRETMESİ NEDENİYLE DÜNYADA VE ÜLKEMİZDE ÖNEMLİ BİR SAĞLIK SORUNUDUR

“Kanser, ölmeleri müstelzim bu hücrelerin yaşamda kalması ve gerekseme yokken çoğalmaya bitmeme etmesi ile ortaya çıkar” diyen Granit şöyleki bitmeme etti, “Aslında dokunmabana yegâne ortak maraz değil, birbirleriyle münasebetli emraz grubudur. Anormal göze yaygınlaşması gelişigüzel dokuda yahut gelişigüzel organda görülebilir. Yüzden ortak tomar dokunmabana tipi tanımlanmıştır. Kanser ve kanserin tipi çoğu kez kanserin kaynaklandığı nesiç yahut organın ismiyle anılır. Durmadan fazlalaşan hücreler alışılagelen hücrelere arazi bırakmayarak organların işlevlerini adına getirmesini engellerler. Mevcut kanaatın tersine er canlandırma edilmiş olduğu takdirde iyilik şansı bulunan ortak hastalıktır. Kanser vücutta evvel geliştiği yerden henüz ırak kesimlere yayılırsa (metastaz) tedavinin muvaffakiyet şansı düşer” sanarak konuştu.

KANSERİ TETİKLEYEN FAKTÖRLER

Kanseri tetikleyen faktörler düşüncesince de mütekellim Granit, “Neden ortak insanda dokunmabana gelişirken ortak diğerinde gelişmediğini ifşa etmek baş döndürücü beklenir değildir. Ancak genlerimiz, avlu tarzımız ve çevresel ortak grup faktörler kıl payı dokunmabana evolüsyon riskini arttırıp ezici faktörler tanımlanmıştır. Bu noktada sigara, muvazenesiz beslenme, şişmanlık, tarih ışınlarına etraflıca kesiksiz maruziyet kıl payı dokunmabana riskini arttırdığı tanıdık şeylerden ırak ara vermek kanserden korunmada alınacak asliye önlemlerdir. Bir de bireyin arama edemeyeceği gözyaşı ve eş öyküsü kıl payı faktörler vardır” halinde ifadelerde bulundu.

“EN ÖNEMLİ KAVRAM, ERKEN TANI”

Kanserden tevakki etmek derece ehemmiyetli ortak gayrı deyim onu ‘erken tanımaktır” niteleyerek er tanının altını çizen Granit, “Birkaç ayrıklık haricinde doğrudan dört başı mamur kanserlerde er tanı, otama edilebilirlik şansını arttırır. Bir hastalıktan korunabilmek düşüncesince o hastalığın sebepleri ile hastalığın oluşumunu ve seyrini aşina kazanmak gerekir. Nedenleri bilirsek onlardan kaçınarak hastalıktan korunmak, seyrini bilirsek rahatsızlığı er yakalayabilmek beklenir olur. Tıp alanındaki gelişmeler ve topluluğun bu konudaki bilgelik ve bilincinin yaygınlaşması ile gelişigüzel gündüz henüz ortak tomar insanoğlu kanserden kurtulabilir bir duruma gelmiştir. 

Güncel tedavilerin geliştirilmesi ile de kanseri, hipertansiyon, diyabet kıl payı vakayiname ortak maraz özelliğine iletmek bahis konusu olabilir. Bu amaçla vatanımızda ve dünyada kalın tanıdık meme, serviks (rahim ağzı), barsak (kolon/rektum) kanserlerine müteveccih tarama programları kullanılmaktadır. Belirli aralıklarla yaptırılacak dümdüz ve hesaplı tarama tetkikleri (mamografi, papsmear, gaytada duyurulmayan dem gibi) ile bu kanserlerin er teşhisi ve tedavisi mümkündür. Kanser ile ilişik bilgilerimizin artması, er tanılama ve otama tekniklerinin büyüme göstermesi kanserle harpte bizi henüz çelimli ortak pozisyona getirmiştir. Kanser önlenebilir ve er tanındığı takdirde otama edilebilmekte ortak hastalıktır. Erken tanılama avlu kurtarır” niteleyerek laflarını tamamladı.

Kaynak: IHA

Ana Sayfa SAĞLIK “Kanserde erken tanı; tedavi edilebilirlik şansını arttırır”

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

K.K.T.C. KOVİD-19 GENEL DURUM / 26 OCAK 2021 SALI

Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli, son 24 saatte yapılan test sayısının 3665  olduğunu, 34'ü yerel 38 pozitif vakaya rastlandığını, 2 kişinin yoğun bakıma alındığını, 19...