30.6 C
Lefkoşa
28 Temmuz 2021 Çarşamba

Katalonya Tek Taraflı Bağımsızlık İlan Etti!

Katalonya Özerk Yönetimi parlamentosu İspanya’dan ayrılmak için anayasal süreci başlatmayı bugün yayınladığı açıklamayla duyurmuştu. Parlamento kararı sonrası, Katalan vekiller bağımsızlık için gizli oy kullandı. Oylama sonucunda, İspanya’nın Katalonya özerk yönetimi parlamentosu, tek taraflı bağımsızlık ilan etti.

Parlamento oturumun başında ilk olarak yaptığı oylamada İspanya’dan ayrılmak için gerekli sürecin başlatılmasını da kabul etti. Katalan vekiller ardından bağımsızlık ilan edilip edilmemesine karar vermek üzere gizli oylama başlattı.

Katalonya Parlamentosu’nda bugün yapılan seçimlerde, bağımsızlık için 70 evet oyu çıkarken, 10 hayır oyu çıktı. İki vekil de oylamaya katılmadı.

Bu sonuçla, Katalonya İspanya’dan tek taraflı bağımsızlığını ilan etti.

İspanya Senatosu kararın ardından, Katalonya’yı doğrudan yönetme kararı aldı. Buna göre, İspanya Senatosu Katalonya’nın özerklik yetkilerini büyük oranda Madrid’e verecek Anayasa’nın 155. maddesini yürürlüğe soktu.

MUHALEFET PROTESTO ETTİ

Katalonya’nın İspanya’dan ayrılmasına karşı çıkan Halk Parti’si, Sosyalist Parti ve Ciudadanos’dan (Yurttaşlar) vekiller ise oylamayı protesto ederek binadan ayrıldı.

Oylamaya bağımsızlık yanlısı ‘Junts pel Si’, CUP ve Podemos bağlantılı ‘Catalunya Si Que Es Pot’ partileri katıldı.

İSPANYA’DAN İLK TEPKİ

Bağımsızlık ilanının ardından İspanya Başbakanı Rajoy itidaş çağrısı yaptı. Rajoy; ‘Katalonya’da hukukun üstünlüğü yeniden tesis edilecek’ dedi.

Avrupa Komisyonu, bağımsızlık ilanının ardından yorum yapmayı reddetti.

AB’DEN İLK TEPKİ

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, Barcelona’nın bağımsızlık kararının ardından yaptığı açıklamada, ‘Muhatabımız İspanya’ ifadelerini kullandı

Ana Sayfa DÜNYA Katalonya Tek Taraflı Bağımsızlık İlan Etti!

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

KKTC DÖVİZ KURLARI 27 TEMMUZ 2021 SALI

Döviz fiyatları bugün ne kadar oldu? Güncel Dolar, Euro, Sterlin alış fiyatı - satış fiyatı, pariteler ve çapraz kurlar hangi seviyelerde yer alıyor? - 27/07/2021 -...