Piyasalar getiriliyor... Lütfen Bekleyiniz.25 Mart 2016 Cuma, 11:22

Katar’la LNG ticaretinde teknik hazırlıklar bekleniyor

Katar’ın Ankara Büyükelçisi Al-Şaf, Türkiye ile Katar arasındaki uzun vadeli LNG ticaretine ilişkin Her iki tarafın gazın taşınması ile ilgili teknik hazırlıklarını bitirmesi gerekiyor” dedi.Katar’ın Ankara Büyükelçisi Salim Mübarek Al-Şafi, Türkiye ile Katar arasındaki derinliğine vadeli sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ticaretine ilişkin, ‘Türkiye ile dostluğumuza ehemmiyet verdiğimiz düşüncesince çalışmaların çabucak bitmesini istiyoruz. Her dü tarafın gazın taşınması ile ilgilendiren fen hazırlıklarını bitirmesi gerekiyor’ dedi.

Al-Şafi, AA muhabirine meydana getirdiği açıklamada, Katar’ın cemaat bulunduğu doğalgaz kaynaklarının Türkiye’ye taşınmasından sevinme duyduklarını belirterek, dü iklim arasındaki yakınlaşmanın tarım, inşaat, afiyet kabilinden bölgelerde da envestisman fırsatları oluşturduğunu söyledi.

Aralık ayında Doha’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Katar Emiri Şeyh Tamim Bin Hamad Al-Sani’nin katılımıyla planlı ‘Türkiye- Katar Yüksek Stratejik Komitesi Toplantısında’ devletler ortada eğitim, çevre, denizcilik, enerji, bilgelik ve uygulayım bilimi sahalarında 17 geçim imzalandığını hatırlatan Al-Şafi, ‘Katar ve Türkiye ortada kısaca 1,3 bilyon dolarlık müşterek tecim kütlesi var. Bunu dü sene içre dü katına boşaltmak istiyoruz’ diyerek konuştu.

‘Fiyatla ilgilendiren karalardan yetiştirici tamamı devletler mesul olmalı’

Bu sene haziranda Viyana’da yapılması planlanan fakat anide müşterek kararla april ayına çekilerek Doha’ya tahsil edilen Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) toplantısı düşüncesince de Al-Şafi, ‘Petrol fiyatlarının yükselmesini dilek ediyorum. OPEC devletleri dünyada mecmu yer yağı üretiminin kısaca yüzdelik 40’ına karşılama ediyor, orada alınacak kararlar öteki yetiştirici devletlerde bağlayıcı olmuyor. Petrol fiyatıyla ilgilendiren alınacak kararlardan yetiştirici tamamı devletler mesul olmalıdır’ dedi.

Kaynak: AA

Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz