15.8 C
Lefkoşa
12 Nisan 2021 Pazartesi

Kıbrıs Rum Kesiminde 14 Cinsel İstismar İddiası

Polise müstehcen saldırılar veya cinsel taciz şikayetleri 14’e ulaşırken, aralarında Yunanistan’dan yönetmenlere karşı dönen iki aktör de yer alıyor. 

Dünden önceki gün, üst üste ikinci olan Kıbrıslı bir aktör, bir performans sırasında Kıbrıs’ta bulunan bir Rum yönetmen tarafından cinsel tacizde bulunduğu için Polise şikayette bulundu. Şikayet, bu tür vakaları soruşturmak için Polis tarafından kurulan özel birime sunuldu.

Geçenlerde, başka bir meslektaşı, bir tiyatro organizasyonuyla işbirliği içinde Kıbrıs’ta bulunan başka bir Yunan yönetmeni suçlamıştı. Bu gelişmenin ardından, artık Kıbrıs makamlarının konu üzerinde bir anlaşmaya varmak için Yunan makamlarıyla temasa geçmesi ve iki müdüründen Yunan müfettişler tarafından mı yoksa Kıbrıslı müfettişler tarafından Yunanistan’a başvurunun bir parçası olarak başvurmaları mı isteneceği beklenmektedir.  

Müfettişler tarafından soruşturulan bu iki aktör iddiasının, küçüklere tecavüz iddialarının ardından Atina’da gözaltına alınan oyuncu ve yönetmen Dimitris Lignadis ile ilgili olmadığı kaydedildi.

Kıbrıs Tiyatro Teşkilatının dünden önceki gün kendisine cinsel veya diğer taciz suçlarıyla ilgili herhangi bir şikayette bulunulmadığını duyurduğu kaydedildi.

Kıbrıslı Aktörler Birliği Başkanı Andreas Tselepos dün Sigma’ya konuşan Kıbrıslı Aktörler Birliği Başkanı Andreas Tselepos, “Var olan bir mesele, aniden ortaya çıkmadı. “Şimdi bize bu ivmenin olduğu, bunun tekrar olmasını engelleyecek doğru kodları girme fırsatı verildi.” Böyle bir olayı fark edip etmediği sorulduğunda, Yunanistan’da sporla ilgili şikayetlerle bu adım atıldığında ve bize gelmeye başladığında, bilgi veya şikayet alacak özel bir komite kurmamız gerektiğine karar verdik. bilgi vermek “. Bu tür olaylar hakkında bilgi alıp almadıkları sorulduğunda olumlu yanıt verdi. 

Polis tarafından cinsel suçlar nedeniyle soruşturulan vakalar 14’e yükseldi ve birkaç mağdur özel ekip ile günlük iletişim kurarak ya süreç hakkında bilgi istediği ya da olayı bildirip tavsiye istediği için artabileceği göz ardı edilmedi. Ayrıca önümüzdeki hafta, bazı davaların Hukuk Servisi’ne sevk edilmesiyle gelişmeler bekleniyor.

 Haber:  Michalis Hadjivasilis  
Ana Sayfa GÜNDEM Kıbrıs Rum Kesiminde 14 Cinsel İstismar İddiası

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

CORONAVİRUS PANDEMİ SÜRECİ VE STRATEJİK PLANLAMA

   Bugün içinden geçtiğimiz, fiziksel-biyolojik, psikolojik, sosyolojik, kültürel, siyasal, iktisadi vd. sonuçları olan Coronavirus Pandemi Krizi günlerinin etkisi altında bulunan kamu ve özel kesimlerdeki tüm...