5 C
Lefkoşa
22 Ocak 2021 Cuma

Kıbrıs Türk yapımı “Teslimat”, İspanya’da iki festivalde yarışacak.

Yönetmenliğini Doğuş Özokutan’ın üstlendiği, Kıbrıs Türk yapımı “Teslimat” adlı kısa film, İspanya’da iki festivalde yarışacak.

“Teslimat”, İspanya’daki ilk gösterimini, İspanyol Akademi Ödülleri’ne (GOYA) akredite, ülkenin en prestijli sinema etkinliklerinden “Festival de Cine de Zaragoza” adlı festivalde yapacak.

Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin (DAÜ) katkılarıyla çekilen ve festival yolculuğuna geçen hafta dünyaca ünlü Torino Film Festivali ile başlayan “Teslimat”, İspanya’nın önde gelen iki film festivalinde binlerce başvuru arasından finalist olmayı başardı.

Film bu hafta İspanya’da önce “Festival de Cine de Zaragoza” ardından da “Festival Internacional de Cortometrajes Cineculpable”de finalist olarak yarışacak.

İSPANYA PRÖMİYERİ “GOYA”YA AKREDİTE ZARAGOZA’DA…

“Teslimat”, İspanya’daki ilk gösterimini, İspanyol Akademi Ödülleri’ne (GOYA) akredite “Festival de cine de Zaragoza” adlı festivalde yapacak. İspanya’nın Aragon otonom bölgesinin başkenti Zargoza’da bu yıl 25’incisi gerçekleştirilecek olan festival, 20 Kasım’da başladı ve 28 Kasım’da sona erecek.

Kısa adı “Cine Zaragoza” olan festival, bölgede yapılan en önemli festival… Festivale bu yıl dünya genelinden 2 bine yakın filmin başvurdu. “Teslimat” festivalin “Otras Miradas” (Başka Bakışlar) adını verdiği uluslararası seçkide yer alan 27 finalistten biri. Covid 19 pandemisi nedeniyle bu yıl sinema gösterimleri ve söyleşiler yanında çevrimiçi etkinlere de yer veren festival, “Teslimat”ın yönetmeni Doğuş Özokutan ve ana yapımcısı Vasvi Çiftcioğlu ile de filmleri hakkında telekonferans yöntemiyle mülakat yaptı.

“Teslimat”, aynı hafta içinde İspanya’da ikinci bir gösterim daha yapacak. Bu yıl 23’üncüsü organize edilen “Festival Internacional de Cortometrajes Cineculpable” adlı festivalin finalist filmlerinden biri olmayı başaran “Teslimat”, 24 Kasım’da bu festivalde gösterilecek. “Teslimat” İspanya’nın Castellón bölgesinde yer alan “Villa Real” şehrinde organize edilen festivalin uluslararası seçkisinde yer alan 25 finalist filmden biri.

Kızının tedavi masraflarını karşılamanın tek yolunun bir grup mültecinin hayatıyla kumar oynamak olduğuna inanan bir şoförün hikayesini anlatan “Teslimat”ın başrolünde İzel Seylani var. Filmde Affet Aksakallı, Hulusi Özoğul, Neşet Haydaroğulları, Arda Aysın Sakallızade, Laura Albasha, Murat Vaiz ve Dilay Seylani’nin yanı sıra Güney Mesarya Halk Tiyatrosu’na mensup pek çok oyuncu rol aldı.

Daha önce yayınladığımız haberimiz için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz

KIBRIS TÜRK YAPIMI KISA FİLM “TESLİMAT” DÜNYACA ÜNLÜ TORİNO FİLM FESTİVALİ’NE SEÇİLDİ

Ana Sayfa DÜNYA Kıbrıs Türk yapımı “Teslimat”, İspanya’da iki festivalde yarışacak.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

TRAFİK KAZASI

Polis Basın Subaylığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Bağlıköy'de Karabetça Caddesi üzerinde bugün saat 14.00 sıralarında, güney istikametine doğru seyreden plakası meçhul araç sürücüsü yolun solunda...