24.3 C
Lefkoşa
17 Mayıs 2021 Pazartesi

Kıbrıs ve Türkiye’nin Ortak Başvurusu

Konunun araştırılmasında ortaya çıkan çıkmaz sonunda aile yakınları gerek Kıbrıs Cumhuriyeti gerekse Türkiye ve KKTC yetkililerinin işbirliği yaparak konuyu sonuç verici bir şekilde araştırmayı başaramadığı gerekçesiyle AİHM’sine başvuruda bulunmuştu.

AİHM Lefkoşa ve Ankara’ya sorumluluklar yükleyerek konunun çözümü için her iki hükümetin işbirliği yapma mecburiyetinde olduğunu buna rağmen her iki tarafın da geri adım atarak sorumluluklarına yerine getirmeye hazır olmadıklarını belirtmişti.

Bunun ardından 4 Nisan 2017 tarihli ilk kararda hâkimler beş lehte 2 aleyhte oyla, etkili yaşam hakkı ve Kıbrıs tarafından soruşturma konusunda Anlaşmanın 2. Maddesinin çiğnendiği kararına vardılar. Hâkimler oybirliğiyle Sözleşmenin aynı hükümlerinin Türkiye tarafından ihlal edilmiş olduğuna karar verdiler.

18 Eylül’de Lefkoşa ve Ankara AİHM’den davanın yeniden ele alınması başvurusunda bulunmuşlardı ve Mahkemeye göre Strasburg’daki duruşma 28 Mart’ta yerel saatle 09.15’e programlandı.

Üç kişilik Kıbrıslı Türk aile (baba, anne ve kızları) Ocak 2005’te Lefkoşa-Larnaka otobanında öldürülmüş, katilleri kuzeye kaçmıştı.

Ana Sayfa Genel Kıbrıs ve Türkiye'nin Ortak Başvurusu

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

KKTC NÖBETÇİ ECZANELER 16 MAYIS 2021 PAZAR

16 Mayıs akşamından 17 Mayıs sabahına kadar nöbetçi olan eczaneler listesi haberimizin detaylarında. Önemli Not: Bazı eczaneler, gece boyu nöbet tutmuyor olabilir; bazıları ise icap nöbeti...