24.3 C
Lefkoşa
17 Mayıs 2021 Pazartesi

KIBRIS YİNE KRİTİK BİR DÖNÜM NOKTASINDA

Bugün İnönü Meydanı’nda neler yaşandı işte detaylar:

Bu Memleket Bizim Platformu tarafından, FEDERASYON YOLUNDA BİRLİKTE sloganıyla düzenlenen etkinlik Lefkoşa İnönü Meydanı’nda yapıldı.

Saat 17.00’den itibaren eski Peyak binaları önünde toplanan barışseverler  İnönü Meydanı’na yürüdü. Eylemciler “KIBRIS’TA BARIŞ ENGELLENEMEZ” sloganları atarak meydana girdi.

Eylemde yapılan konuşmalarda Kıbrıslı Türklerin barış ve federasyon talebi duyuruldu.

Tarihi günde tarihi etkinlik

Annan Planı referandumunun yıl dönümünde tarihi mitinglere ev sahipliği yapan İnönü Meydanı 5+ BM formatındaki zirve öncesinde bugün yine barış etkinliğine sahne oldu.

Güneyde de aynı anda eylem: “ΜΑΖΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ – FEDERASYON YOLUNDA BİRLİKTE”

Kuzey Lefkoşa’da İnönü Meydanı’nda düzenlenen eylemle aynı anda  Kıbrıslı Rumlar da Lefkoşa Eleftheria/Özgürlük Meydanı’nda toplanıp Baf Kapısı’na yürüdü.

  • Mitingin sunuculuğunu Gazeteci Cenk Mutluyakalı ile Avukat Ayşe Öztabay yaptı.
  • Hem güney hem kuzeyde aynı açıklama okundu.
  • Sol Anahtarı’nın şarkılar seslendirdiği mitingte örgütler adına ortak açıklamayı Fatoş Anter ile Ömer Naşit okudu.
  • Ayrıca temaslı oldukları gerekçesi ile eyleme katılamayacak sendika liderlerine de online bağlantılar yapıldı. Sendika başkanları barış ve federasyon vurgusu yaptı, kalabalığı online olarak selamladı.
  • Eylem komitesinden birçok görevlinin kalabalığı 50’şer kişilik gruplara ayırdığı, yığılmayı bu sayede önlemeye çalıştığı gözlemlendi.

Mitingte okunan ve online olarak Kıbrıslı Rumlara hitap edilen bildiri:

“Biz Kıbrıslılar federasyon istiyoruz”

Sevgili Kıbrıslı Rum kardeşlerimiz, bölünmüş adamızı yeniden birleştirmek ve Federal Kıbrıs Yolunda birlikte yürümek için bugün meydanlarda toplandık. Dünyayı saran pandemi belki bugün Kıbrıslılar olarak bizlerin farklı yerdelerde Federasyon istemcimizi haykırmaya mecbur etti ancak şu net olarak bilinmelidir biz istedikten sonra yarınlar bizimdir ve hiçbir güç bu adanın yeniden Federal bir çatı altında birleşmesini engelleyemecektir. Her iki toplumun liderlikleri kimi zaman farklı çözüm modellerini dillendirebilir, sözde garantör ülkelerden kimi zaman farklı sesler yükselebilir, önemli olan iki toplum olarak bizim ne istediğimizdir. Bize rağmen bu adayı ne Enosis ne de Taksim yapabilirler. Tüm gücümüzle bütün dünyaya hep birlikte haykıralım, BİZ KIBRISLILAR FEDERASYON İSTİYORUZ. Haykıralım ki, mesajımız en güçlü şekilde gereken tüm yerlere ulaşsın. Değerli kardeşlerimiz, bu toprakları geçmişte acının getirdiği gözyaşlarıyla hep birlikte doyurduk. Gelin hepimiz, dili, dini ve ırkı farketmeksizin bu toprakları barışın getireceği sevinç gözyaşlarıyla yeşertelim, hepimizin sevdası olan Kıbrıs’ımızı yeninden birleştirelim. Kıbrıs’ta barış engellenemez, bu yolda kimse bizim irademizin önüne geçemez! Tüm yüreğimizle, Federasyon Yolunda Birlikte!

İşte mitingte okunan ORTAK AÇIKLAMA:

“Tek seçenek federasyon çatısı altında yeniden birleşmektir”

ΜΑΖΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ – FEDERASYON YOLUNDA BİRLİKTE

Ortak Bildiri – 24 Nisan 2021

Kıbrıs yine kritik bir dönüm noktasında. Kalıcı bir bölünme ve ilişkilerin gerilmesi tehlikesi yaşanmadan önce, her iki taraftaki siyasi liderlerin Federal bir çözüme yönelik açık veya gizli muhalefetlerini terk etmelerini ve BM Genel Sekreteri önerilerine olumlu ve net bir şekilde cevap vermelerini talep ediyoruz.

Liderlik tarafındaki siyasi irade eksikliğinin aksine, dikenli telin her iki tarafındaki Sivil Toplum’da koşullar tamamen farklıdır. Yaygın hayal kırıklığına rağmen, Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar, İki bölgeli, İki toplumlu bir Federasyon temelinde yeniden birleşme ve barış isteği konusunda benzeri görülmemiş bir kararlılık göstermektedirler.

Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler birlikte harekete geçiyor ve kararlılıkla, her iki taraftaki mevcut liderliğin yarattığı negatif atmosferin ötesine geçerek, üzerinde anlaşmaya varılmış olan yeniden birleşme temelinde müzakerelerin yeniden başlatılması için acil ve belirgin olumlu adımlar atılmasını talep ediyorlar.

Kararlılıkla belirtiriz ki:

  1. Barışçıl bir gelecek için mevcut tek seçenek, BM kararlarında tanımlanan siyasi eşitlik temelinde, İki bölgeli, İki toplumlu bir Federasyon çatısı altında yeniden birleşmektir.
  1. Bugüne kadar elde edilmiş yakınlaşmalar ve BM Genel Sekreteri’nin Crans Montana’da masaya koyduğu 6 maddelik önerisi, tüm taraflar için ivedi olumlu gelişmelerin sağlanması yönündeki tek pragmatik seçenektir. Kıbrıslı Türkler’in tüm karar alma düzeylerine etkili katılım hakkına saygı duymak ve BM Genel Sekreteri tarafından önerilen yeni bir güvenlik düzenlemesini kabul etmek, bir anlaşmaya varılması için elzemdir.
  1. Kuzey ve güney arasındaki tüm geçişlerin; geçiş noktalarında makul önlemler alınarak, adanın diğer kısımlarında olduğu gibi tüm gereklilikler uygulanarak, İki Toplumlu Sağlık Teknik Komitesi işbirliğini geliştirmesi için güçlendirilerek, derhal açılması gerekmektedir. Dayanışma ruhu içinde, önümüzdeki zor aylarda pandemiyle mücadele etmek için tüm alanlarda işbirliğinin güçlendirilmesi gerekmektedir. Bu, fiilen bölünmüş ülkemizin her yerinde ticareti ve istihdamı artırmak ve Kıbrıslı Türk topluluğu üzerindeki mevcut olağanüstü koşullardan kaynaklanan olumsuz ekonomik yükü en aza indirmek için Yeşil Hat Tüzüğüne dayalı uluslararası pazarlara erişim anlamına gelmektedir.
  1. Doğu Akdeniz’de, bölgede hüküm süren istikrarsız durumu körükleme eğiliminde olan tüm eylemlerden vazgeçilmesi, müzakere sürecinin sonuç vermesi için gerekli alan ve zamanı sağlamak adına elzemdir. Aynı zamanda, doğalgaz sahasının araştırılması ve geliştirilmesi ile ilgili çevresel konuların, mevcut etki ve risk minimizasyonu ihtiyaçları doğrultusunda dikkatlice yeniden değerlendirilmesi gerekmektedir.
  1. BM Genel Sekreterini, Kapalı Maraş’ın 1974 öncesi sahiplerine geri verilmesi amacıyla, BM gözetiminde planlanması ve geliştirilmesi için uzmanlar ve temsilcilerden oluşan iki toplumlu teknik komiteye öneriler sunarak pratik adımlar atmaya çağırıyoruz.

Biz, Sivil Toplumu temsil eden Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum örgütler, sivil hareketler ve kişiler olarak, bugüne kadar elde edilen yakınlaşmalara olan bağlılığımızı ve desteğimizi yeniden teyit ediyor ve bunların her iki taraf için de kabul edilebilir kapsamlı bir çözüm için çerçeve oluşturduğuna inanıyoruz. Her iki tarafın da yakınlaştığı ve defalarca teyit ettiği gibi, Çözüm’ün beraberinde, tek egemenliğe, tek uluslararası kimliğe ve tek vatandaşlığa sahip yeniden birleşmiş, iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyonu getirmesi gerektiğini yeniden vurgulamak istiyoruz. Bu yakınlaşmalar, Kıbrıs sorununun barışçıl çözümü yolundaki en değerli varlığını temsil etmektedir.

Üçüncü tarafların müdahalesinden arınmış yeniden birleşmiş bir ülke ve gelecek nesiller için barışçıl bir gelecek için, ilgili BM Güvenlik Konseyi kararlarında tanımlanan siyasi eşitliğe sahip iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyona ulaşmaya yönelik çalışmalarımızı sürdürmeye kararlıyız. Yeniden birleşmiş barışçıl bir Kıbrıs, Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesine katkıda bulunabilir. Böylece, üç ülke Doğu Akdeniz’de ve daha geniş alanda bir işbirliği modeli ve bir barış köprüsü oluşturabilir. Biz Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar olarak bu ortak vizyonu paylaşıyor ve ülkemizin yeniden birleşmesi için ifade ettiğimiz ortak irademize saygı duyulmasını talep ediyoruz.

Kıbrıslı Rumlar ve Türkler, yeniden birleşmeye giden ortak yol üzerinde birlikte yürüyor ve her türden bölünmeye yol açacak tüm önerileri reddediyorlar. Birlikte yürümek, başarının özüdür!

 

Ana Sayfa GÜNDEM KIBRIS YİNE KRİTİK BİR DÖNÜM NOKTASINDA

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

KKTC NÖBETÇİ ECZANELER 16 MAYIS 2021 PAZAR

16 Mayıs akşamından 17 Mayıs sabahına kadar nöbetçi olan eczaneler listesi haberimizin detaylarında. Önemli Not: Bazı eczaneler, gece boyu nöbet tutmuyor olabilir; bazıları ise icap nöbeti...