16.3 C
Lefkoşa
1 Aralık 2021 Çarşamba

KIBRIS’IN GÜNEYİNDE KORONAVİRÜSE KARŞI YENİ KISITLAYICI ÖNLEMLER

Covid-19 hastalığının yayılmasını durdurmak için Rum Yönetimi Sağlık Bakanlığı’nın önerisi üzerine Bakanlar Kurulu tarafından bugün on yeni tedbir kararlaştırıldı.

Ayrıntılı olarak, Bakanlık aşağıdakileri kararlaştırdı:

 • 29 Kasım’dan itibaren , koruyucu maske kullanımının zorunlu olduğu tüm alanlarda maske kullanım yaş sınırı 6 yıla indirildi.
 • 29 Kasım’dan itibaren, 6-11 yaş arasındaki tüm insanlar Güvenli Geçiş sunmalıdır. Bu grup için geçerli olan Güvenli Geçiş koşulları şunlardır: a) son altı (6) ay içinde COVID’ye karşı iyileşme sertifikası veya yedi (7) gün boyunca geçerli olan PCR veya hızlı antijen testinden negatif sonuç sertifikası. (Basılı biçimde veya kısa mesajla)
 • 29 Kasım’dan itibaren tüm ilkokul öğrencileri, Noel tatili için eğitim öğretim yılının sonuna kadar Sağlık Bakanlığı’nın mobil örnekleme birimleri aracılığıyla haftalık bazda hızlı antijen tespit testinden geçecek.
 • 29 Kasım’dan itibaren tüm okul Noel tatilleri askıya alınır. Diğer çeşitli kuruluşlar tarafından düzenlenen diğer Noel etkinliklerinin düzenlenmesi için Sağlık Bakanlığı’ndan onay izni alınması gerekir.
 • 29 Kasım’dan itibaren, CovScan Cyprus uygulamasını kullanarak SafePass sahiplik kontrolü 14 yaş ve üzeri kişilere uygulanacaktır.
 • 29 Kasım’dan itibaren vaka zincirlerinin tespit edileceği virüsün bulaşma riskinin yüksek olduğu bölgelerde, yaş ve aşı geçmişine bakılmaksızın Sağlık Bakanlığı’nın mobil birimleri üzerinden hızlı test testleri yapılacak.
 • 1 Aralık’tan itibaren, 18 yaş ve üzeri olup aşı rejimini tamamlamamış tüm kişilerin, güvenli geçiş amacıyla 72 saatlik Pcr testi veya 48 saatlik Rapid antijen testi yaptırması gerekir.
 • 13 Aralık’tan itibaren tüm vatandaşlar kendi kendini test etme fırsatına sahip olacak. Kendi kendine test yaptırmanın maliyeti aşısız kişiler için vatandaş tarafından karşılanacak, aşılı kişiler için ise Sağlık Bakanlığı tarafından sübvanse edilecek ve Kişisel Doktorlar tarafından reçete edilecektir. Self testlerin Güvenli Geçiş amacıyla Rapid veya Pcr testlerinin yerine geçmediği ve pozitif sonuç çıkması durumunda Pcr testi ile sonucun onaylanacağı açıklığa kavuşturulmuştur.
 • 18 Aralık’tan itibaren , ilk aşının tamamlanmasından itibaren yedi (7) ay sonra aşının ek dozunu almayan kişiler için Güvenli Geçiş kaldırılmıştır .
 • Gönderen aşağıdaki alanlara 15 Aralık yalnızca bu yaş 12 yıl ve üzeri girmek mümkün olacak aşının en az bir doz aldık.

(i) kapalı ve açık stadyumlar

(ii) tiyatrolar, amfi tiyatrolar, sinemalar, oditoryumlar

(iii) gece kulüpleri, diskotekler, müzik ve dans mekanları ve restoranlar.

 • Yürürlükteki Kararnamenin diğer tüm hükümlerinin 31 Aralık 2021 tarihine kadar uzatılması.

Yukarıdaki tüm önlemler önümüzdeki günlerde çıkarılacak bir kararname ile düzenlenecek.

Bakanın konuşması Önlemler açıklanmadan önce sağlık

“Pandemimizin” kapıyı çaldığı “ilk andan itibaren hükümet, vatandaşlarının yanında oldu, zor ve katı kararlar aldı, her zaman halk sağlığının korunmasını ve virüsün yayılmasının önlenmesini göz önünde bulundurarak.

Ülkemizde de gözlemlediğimiz günlük vaka, hastaneye yatış ve ölümlerdeki artışla birlikte tüm ülkelerde bir virüs salgını kaydediliyor.

Resmi AB verilerine göre, bir ülkenin aşılanma oranı ne kadar yüksekse, ölüm oranı o kadar düşük. Kıbrıs, AB’de ölüm oranlarının düşük olduğu 4. ülkedir. Bunu başarmıştık çünkü geçmişte zamanında önlemler almış, kamu hastanelerinde aşırı kalabalığı önlemiş, kimin yaşayıp kimin öleceğine karar verme noktasına gelmemiştik.

Sadece işbirliği ve bireysel sorumlulukla virüs tehdidinin üstesinden gelebiliriz ve ancak bu şekilde ek önlemler almadan bu Noel’i kurtarabiliriz.

Sağlık Bakanlığı olarak normale dönmek için tek silahımızın aşı olduğunu bir kez daha vurguluyoruz. Hemşehrilerimizin cevap vereceğinden eminiz. Bu, son günlerde aşı merkezlerine gelen çok sayıda vatandaştan çıkarılabilir. Şimdiye kadar 84 690 kişi üç alınan doz ve bunların hiçbiri hastaneye kaldırıldı. Bu nedenle aşının takviye dozu artık çok önemli kabul ediliyor.

Aralık ayının sonunda ve aşılarla bağlantılı olarak Kıbrıs’ta beklenen yeni antiviral ilaç tedavisinin pandeminin tedavisine önemli ölçüde yardımcı olacağını umuyoruz” dedi.

Rum basınından alıntıdır.

Ana Sayfa COVID-19 KIBRIS'IN GÜNEYİNDE KORONAVİRÜSE KARŞI YENİ KISITLAYICI ÖNLEMLER

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

K.K.T.C. KOVİD-19 GENEL DURUM / 30 KASIM 2021 SALI

Son 24 saatte yapılan test sayısı 21.350 olup, 234'ü yerel 278 pozitif vakaya rastlanmış, 187 kişi taburcu edilmiştir. 1 kişi yurt dışından ülkemize gelmiştir. 43...