Piyasalar getiriliyor... Lütfen Bekleyiniz.02 Nisan 2018 Pazartesi, 08:42

“Kıbrıslı Türkler İçin Cezbedici Hale Geldi”

Rum basınında Kıbrıslı Türklerin aldıkları “Kıbrıs Cumhuriyeti” kimlik ve pasaport rakamlarına yer verildi.Gazete, ilgili birimlerin, KKTC’deki “demografik değişikliğin” sonucu olarak böylesi bir çok durumla karşı karşıya kaldığını yazdı.

İlgili birimlerin önünde, Kıbrıs Türk kökenli olduğunu belirten vatandaşlar tarafından yapılan yüzlerce başvurunun bulunduğuna da dikkati çeken gazete, ilgili birimlerin karşılaştıkları en büyük sorunun, ellerindeki verileri doğrulama yetersizliği olduğunu belirtti.

Gazete elde ettiği bilgilere dayanarak, “Kıbrıs Cumhuriyeti” kimlik ve pasaportu alan Kıbrıslı Türk sayısının 80 bin 664, sadece kimlik alan Kıbrıslı Türklerin 110 bin 734, sadece pasaport alanların sayısının ise 83 bin 950 olduğunu yazdı.

Rum Nüfus Dairesi’ne, 175 bin Kıbrıslı Türk’ün kayıtlı olduğunu ancak bu verilerin güncelleştirilmesi ve kontrol edilmesi güçlüğünden dolayı, bu rakamların doğrulanmamış olduğunu da yazan gazete “Kıbrıs Cumhuriyeti” resmi belgelerine sahip olanların ve vatandaş sayılanların, tümümün KKTC’de ikamet etmediğini, yurt dışında kalanların da bulunduğunu belirtti.

1974’den sonra 30 yıllık dönemde, “Kıbrıs Cumhuriyeti” vatandaşlığı alanların sayısının sınırlı olduğunu belirten gazete, sınır kapılarının açıldığı 2003 yılından ve özellikle AB üyeliğinin ardından, durumların değiştiğini, Avrupa pasaportuna ve AB vatandaşlık sıfatına sahip olmanın, özellikle genç yaştaki birçok Kıbrıslı Türk için cezbedici hale geldiğini savundu.

Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz