17.9 C
Lefkoşa
30 Kasım 2021 Salı

KIBRIS’TA HER 27 SAATTE BİR ÇOCUK CİNSEL İSTİSMARA UĞRUYOR

“27 saatte bir çocuk! Kıbrıs’ta her 27 saatte bir çocuk cinsel istismara uğruyor”, Çocuk Haklarının Korunmasından Sorumlu Komiser 18 Kasım – Çocukların Cinsel İstismara Karşı Korunması için Avrupa Günü’nü vurguluyor. Ama bugünü anlamsız bırakmamak için kendi uyanıklığımızı, kendi sorumluluklarımızın farkına varmamız gerekiyor: Bildiğimiz her vakayı ortaya çıkarmak ve rapor etmek, çocukları doğru bir şekilde bilgilendirmek ve onları güçlendirebilmeleri için onları güçlendirmek. zararlı davranışları ve jestleri tanıyın ve bu tür olayları konuşmaya ve bildirmeye teşvik edin “dedi.

Bir duyuru aşağıdaki şok edici gerçeklerden bahseder:

2020’de 324 cinsel istismar mağduru çocuk rapor edildi ve bunlar konuşmaya cesaret edebilen , “sır” tutmayan tek çocuklar . Failin, özellikle istismar bilen, beğenen ya da seven bir insandan, sessiz kalan, eylemin suçunu ve utancını taşıyan çocuklardan gelmesi durumunda mağduru tanık olmaması için ikna ettiği sır.

Salgının yayılmasını önlemek için uygulanan kısıtlayıcı önlemler, çocuklar için güvenlik ağını sınırladı. Çocukların istismarı bildirme ve/veya yardım isteme fırsatı bulduğu medya ve merkezler, kişisel olmayan çevrimiçi platformlara dönüştürüldü. Çocuklar sessizlik perdesi ile örtülüydü, istismarcı ortamda kapana kısıldı, yardım arama olasılıkları daha düşüktü.  Ocak-Haziran 2021 arasında 6 aylık bir süre için 241 rapor yapıldı ve bu sayı 2019’da 12 aylık bir süre içinde bildirilen vakaların %83’üne ulaştı.

 

18 Kasım – Avrupa Çocukların Cinsel İstismara Karşı Korunması Günü – çocukların cinsel istismarına karşı hepimizin sıfır tolerans göstermesini sağlamak için ortak bir çabanın başlangıcını işaret ediyor. Ancak bugünü anlamsız bırakmamak için kendi uyanıklığımızı, kendi sorumluluklarımızın farkına varmayı gerektirir: Bildiğimiz her vakayı ortaya çıkarmak ve bildirmek, çocukları doğru bir şekilde bilgilendirmek ve onları tanıyabilmeleri için güçlendirmek. zararlı davranışlar ve jestler ve bu tür olayları konuşmaya ve bildirmeye teşvik edilmelidir.Yetkili makamlar ve Devlet Hizmetleri tarafından koordineli eylemler, öncelikle hem önleyici olarak hem de sürecin tüm aşamalarında çocuğun yüksek yararını sağlamak için gereklidir: şikayetin soruşturulması ve davanın hızlandırılmış yargılanması, mağdurun desteklenmesi ve ailesi değil, aynı zamanda tüm okul seviyelerinde kapsayıcı seks eğitiminin derhal uygulanması.

Bu gece yarısından yarın gece yarısına kadar, 27 saatlik sembolik bir maçta her 27 dakikada bir (Kıbrıs’ta her 27 saatte bir çocuk cinsel istismara uğruyor), bir kişi Sosyal Medya Komiserliği Ağı’nda bir fotoğrafla Komiser ile sesine katılacak ( Facebook Sayfası: Çocuk Haklarının Korunmasından Sorumlu Komisyon Üyesi, Instagram: Childcom): Sloganımız “Bir değil”. Hiçbiri olmak için günde bir!

 

Kaynak: Rum Basını

Ana Sayfa GÜNDEM KIBRIS'TA HER 27 SAATTE BİR ÇOCUK CİNSEL İSTİSMARA UĞRUYOR

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

K.K.T.C. KOVİD-19 GENEL DURUM / 30 KASIM 2021 SALI

Son 24 saatte yapılan test sayısı 21.350 olup, 234'ü yerel 278 pozitif vakaya rastlanmış, 187 kişi taburcu edilmiştir. 1 kişi yurt dışından ülkemize gelmiştir. 43...