9.5 C
Lefkoşa
28 Şubat 2021 Pazar

KIBTES:KOLEJ GİRİŞ SINAVLARININ ÖNLEMLER ALTINDA ERTELENMEDEN YAPILMASINI İSTEDİ

Kıbrıs Türk Eğitimciler Sendikası (KIBTES) Kolej sınavlarına girecek öğrencilerin mağdur edilmemesini; Kolej Giriş sınavlarının Sağlık Üst Komitesinin önerileri doğrultusunda gerekli önlemler alınarak ertelenmeden yapılmasını istedi.

KIBTES Başkanı Himmet Turgut yazılı açıklamasında, adı  kolej olsa da hali hazırdaki uygulamada öğrencilerin çok az bir kısmının  A Level programlarını takip ettiğini, çoğunluğun  ÖSYM sınavlarına yönelik çalıştığını kaydetti  ve “Dolayısıyla Türkçe yapılacak bir sınava hazırlanan öğrencileri İngilizce eğitime zorlamaktan vazgeçilmelidir” dedi.

Turgut, kolejlerde yabancı dilde eğitim zorunluluğunun kaldırılarak öğrencilere Türkçe eğitim hakkının da verilmesini; bu doğrultuda A Level, IGCSE SCINCE programlarına girecek öğrencilerin yabancı dilde eğitim veren sınıflarda; ÖSYM sınavlarına hazırlanan öğrencilerin ise, müfredata hakim olabilmeleri açısından Türkçe eğitim veren sınıflarda öğrenim görmelerini talep ettiklerini de ifade etti.

Ana Sayfa GÜNDEM KIBTES:KOLEJ GİRİŞ SINAVLARININ ÖNLEMLER ALTINDA ERTELENMEDEN YAPILMASINI İSTEDİ

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

TÜRKİYE KOVİD-19 GENEL DURUM / 27 ŞUBAT 2021 CUMARTESİ

27 Şubat 2021 corona virüs tablosu: 71 can kaybı, 9 bin 193 yeni vaka Sağlık Bakanlığı 27 Şubat 2021 günlük corona virüs tablosunu açıkladı. Türkiye'de son...