Piyasalar getiriliyor... Lütfen Bekleyiniz.06 Aralık 2017 Çarşamba, 18:22

Kırık Bir Kalp Uzun Vadede Sağlığımıza Kalp Krizi Kadar Zarar Veriyor!

Yapılan yeni bir araştırmaya göre, şiddetli duygusal strese maruz kalan insanlarda, kalp krizi ile aynı etkiye sahip uzun vadeli hasar oluşturan ani bir kalp rahatsızlığı meydana gelebiliyor.Takotsubo Kardiyomiyopati’ yani Kırık Kalp Sendromunun, İngiltere’de en az 3000 kişiyi etkilediği görülmüş.

Bu sendrom, bir yakınını kaybetmek gibi çok travmatik olayların neden olduğu bir hastalık.

Bunun neden olduğu bir atak sırasında, kalp kasları öyle zayıflıyor ki bir daha eskisi gibi sağlıklı çalışamıyor.

Daha önce bu tarz bir krizin verdiği zararın geçici olduğu düşünülüyordu, fakat Aberdeen Üniversitesi’nden bilim insanları bu etkilerin tıpkı bir kalp krizinin yol açtığı gibi kalıcı olabileceğini keşfetti.

İngiliz Kalp Vakfı’nın desteğiyle yapılan araştırmada doktorlar 37 Takotsubo hastasını ultrason ve MR taramalarıyla 2 yıl boyunca muayene etmişler.

Araştırmanın sonuçlarını Amerikan Kalp Derneği ile paylaşan ekip, katılımcıların kalp kası dokularında tedavi edilemeyecek bir zarar olduğunu görmüş. Bunun sonucunda her kalp atışıyla oluşan tam kasılmaları önleyen elastikiyetin azaldığı keşfedilmiş.

Araştırmanın bulduğu ilgi çekici sonuçlardan biri de, bu sendromdan muzdarip insanların yüzde 90’ının 58 ve 75 yaş arasındaki kadınlar olduğu.

 “Takotsubo, sağlıklı insanlara aniden vurabilecek yıkıcı bir hastalık.”

Vakfın yardımcı sağlık müdürü profesör Jeremy Pearson, bu sinsi hastalığı böyle açıklıyor.

“Başta bu tehlikeli hastalığın geçici olduğunu düşünmüştük, ama artık bu insanları hayatları boyunca etkileyeceğini görebiliyoruz.”

Pearson ayrıca geçici olduğu düşünülen bu hastalık için uzun vadede iyileştiren bir tedavi yönteminin geliştirilemediğini de söylüyor.

Bu yeni araştırmayla kalp kırıklıklarının insan sağlığını tehdit ettiği ve etkilerinin kalıcı olduğu anlaşıldı.

Hekimler de bu insanlara tıpkı birer kalp hastası gibi tedavi uygulanması gerektiğini söylüyor.

 

Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz