15 C
Lefkoşa
4 Mart 2021 Perşembe

KIZILAY KAN EKİBİ AŞI OLDU

Kuzey Kıbrıs Türk Kızılayı (KKTK), dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan Koronavirüs salgınına rağmen kan bağışı faaliyetlerine, aldığı yoğun güvenlik önlemleri ile ara vermeden devam ediyor.

2017 yılında hayata geçen Kan Bağışçısı Kazanımı Projesi çerçevesinde görev yapan Kan Hizmet Birimi ekibi salgın döneminde de özverili ve titiz çalışmalarıyla kan tedariği konusunda önemli bir başarı elde etti. Dünya genelinde salgın nedeniyle kan bağışlarında önemli bir düşüş yaşanırken, ülkemizde 2020 yılında bir önceki yıla oranla yüzde 18’lik bir artışla 5947 ünite kan bağışı elde edildi.

Bu başarının sürdürülebilmesi adına kan bağışı güvenliğine ek tedbir olarak Kan Hizmet Biriminde görev alan personel Lefkoşa Acil Durum Hastanesi’nde Koronavirüs aşısı yaptırdı.

KAN BAĞIŞLARI İÇİN ÖZEL ÖNLEMLER

Kan Hizmet Birimi tarafından Mobil Kan Bağış Aracı ile gerçekleştirilen kan bağışı organizasyonları sırasında tüm hijyen tedbirleri alınarak (maske, eldiven, siperlik ve önlük giyilerek ve her bağışçı için sedyelere ayrı tek kullanımlı örtü serilerek) işlem yapılırken, bağışçıların el dezenfeksiyonu sağlanıp, ateş ölçümleri gerçekeştiriliyor…

BAĞIŞÇILARA KORONAVİRÜS ANTİKOR TESTİ

Öte yandan bağışçıların güvenliği adına kan bağışı öncesi Koronavirüs Antikor Tarama Testi uygulanıyor. Böylece bağışçıların Koronavirüs taşıyıp taşımadıkları ve virüse daha önce yakalanıp yakalanmadıkları öğrenilebiliyor.

KAN İHTİYACI SÜREKLİDİR

Kuzey Kıbrıs Türk Kızılayı’ndan yapılan açıklamada, kan bankacılığı tedarik zincirinin kritik sağlık hizmetlerinden olduğu belirtilirken, “Özellikle talasemi ve onkoloji hastaları için kan sürekli bir ihtiyaçtır. Kendini sağlıklı hisseden ve risk gurubu dışındaki tüm vatandaşlarımız salgın döneminde de güvenle kan bağışında bulunabilir” denildi.

Ana Sayfa COVID-19 KIZILAY KAN EKİBİ AŞI OLDU

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

GÜNEY KIBRIS KOVİD-19 GENEL DURUM / 3 MART 2021 ÇARŞAMBA

Bugün Güneyde ölüm yok, 323 yeni koronavirüs vakası var Rum Kesimi Sağlık Bakanlığının bugün 3 Mart 2021'de açıklamarı şöyle Bugüne kadar nihai ölüm nedeni COVID-19...