10.3 C
Lefkoşa
20 Ocak 2021 Çarşamba

KKTC KURUCU CUMHURBAŞKANI RAUF DENKTAŞ VE KIBRIS TÜRKÜNÜN LİDERİ DR. FAZIL KÜÇÜK VEFATLARININ YILDÖNÜMÜNDE ANTALYA’ DA ANILDI.

KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Kıbrıs Türkünün Lideri Dr. Fazıl Küçük vefatlarının yıldönümünde Antalya’ da anıldı.
KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın vefatının 9’uncu yıldönümü dolayısıyla Antalya Muratpaşa Belediyesi Kıbrıs Türk Şehitleri Parkı’nda düzenlenen törene Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal da katıldı.

 

 

Kıbrıs Türk halkının özgürlük mücadelesinin lideri Dr. Fazıl Küçük ve Rauf Denktaş anıtlarının yanı sıra şehitler abidesinin yer aldığı parkta tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından çelenk sunumuyla devam etti. Törende KKTC Antalya Başkonsolosu Mustafa Kemal Beyazbayram, KKTC’nin Antalya Turizm Temsilsici Nazmi Pınar, Kıbrıs Türk Kültür Derneği Başkanı Vural Önal,Türk Ocakları Başkanı Abdullah Uysal, Türkiye Emekli Astsubaylar,Gaziler Dernekleri ve siyasi partiler ile kurum-kuruluş  temsilcileri  yer aldı.

 

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Kıbrıs Türk halkının özgürlük mücadelesinin sembol ismi KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın vefatının yıldönümü dolayısıyla sağanak altında gerçekleşen törende, “Şükür ki, orada bağımsız bir devletimiz var. Kardeşlerimiz onurla yaşamlarını sürdürüyor. Buna emeği geçen Rauf Denktaş’ı ve Dr Küçük’ü saygı, minnet ve hürmetle anıyorum” dedi.

 

TÜRKLÜK İÇİN ÖZEL BİR İSİM
Sağanak altında gerçekleşen törende konuşan Başkonsolos Beyazbayram, “Kıbrıs Türk mücadelesinin en önde gelen liderlerinden biri olarak Rauf Raif Denktaş’ı özlem, minnet ve saygıyla anıyoruz” dedi. Denktaş’ın sadece Kıbrıs Türk halkı için değil tüm Türklük için özel bir isim olduğunu dile getiren Beyazbayram, “Bugün Orta Asya’dan Balkanlara kadar her yerde Rauf Raif Denktaş’ı herkes bilir, sever ve sayar. Ayrıca Anadolu’da da Rauf Raif Denktaş saygın yerini Türk halkının bağrında almıştır” diye konuştu.

 

SAYGI, MİNNET VE HÜRMETLE
Başkan Uysal ise “Bir millet evladı” olarak nitelendiği Rauf Denktaş’ı anmak için bir araya geldiklerini belirterek “Anısı önünde saygıyla eğiliyoruz” dedi.
Başkan Uysal, Denktaş’ın çok dirayetli, kararlı, yaşayarak demlenmiş bir lider olduğunu söyledi. Başkan Uysal, şöyle konuştu:
“Teorik değil pratikti. Kağıt üzerinden okumaya ya da vaatlere dayanmıyordu. Yaşadığı şeylerden neş’et ediyordu. Birçok kez haksızlığa uğradı. Kıbrıs sorunun çözülmemesinin nedeni olarak gösterildi. Ama ebediyete intikal etti, Kıbrıs sorunu çözülmek şöyle dursun, uluslararası açıdan, daha da kötüye gitti. Ama şükür ki, orada bağımsız bir devletimiz var. Kardeşlerimiz onurla yaşamlarını sürdürüyor. Buna emeği geçen Rauf Denktaş’ı saygı, minnet ve hürmetle anıyorum.”
Konuşmaların ardından tören, Rauf Denktaş, Dr. Fazıl Küçük ve Kıbrıs Türk halkının özgürlük mücadelesinde şehit düşen, hayatını kaybedenler için edilen dualarla sona erdi.
ANTALYA SİMGESİ TARİHİ İVLİ MİNAREDE DUALAR OKUNDU…
Antalya’nın simgesi konumunda olan tarihi ivli minarede ise Öğle namazı sonrası Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Liderimiz Dr.Kucuk ruhlarına yasin-i şerif ve dualar okundu.
Ana Sayfa GÜNDEM KKTC KURUCU CUMHURBAŞKANI RAUF DENKTAŞ VE KIBRIS TÜRKÜNÜN LİDERİ DR. FAZIL KÜÇÜK...

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

2021 MALİ YILI BÜTÇE YASA TASARISI, 10 MİLYAR 210 MİLYON TL...

Cumhuriyet Meclisi’nde yarın görüşülmeye başlanacak 2021 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı, Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye ve Plan Komitesi’nde toplam 10 Milyar 210 Milyon Türk...