05 Ağustos 2018 Pazar, 12:06

KKTC Yolcularına Alternatifler Öneriliyor

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, KKTC uçuşlarını değerlendirdi.Kıbrıs Postası’nın haberine göre; Kuzey Kıbrıs uçuşlarında maliyetlerin çok yüksek olduğunu ve havayolu şirketlerinin KKTC hükümetinden bir kolaylık sağlamasını bekledikleri yönündeki iddiaları Kıbrıs Postası’na değerlendiren Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, KKTC uçuşlarındaki tek bir uçakta bile, boş koltuk olmadığını belirterek, dolayısıyla Kuzey Kıbrıs uçuşlarında herhangi bir zorluğun olmadığına dikkat çekti ve hava yolu ulaşımına yönelik gerekli çalışmaların yapılacağını da sözlerine ekledi.

Bakan Atakan, “Bizim ‘döviz’ gibi bir şanssızlığımız var” diyerek, dövizin son 5-6 yıldır en yüksek seviyede olduğuna işaret etti ve hava yolu ulaşımında her şeyin döviz üzerinden yapıldığını vurguladı.

“Çorlu Havalimanı’nı İstanbul yolcularına alternatif olarak talep ettik”

Atakan, İstanbul’daki iki havaalanının da genelde full olduğuna dikkat çekerek, Kuzey Kıbrıs’a gelecek olan yolcuları, İstanbul’a çok yakın olan Çorlu Havalimanı’nı da alternatif olarak kullanmalarına yönelik yönelik talepte bulunduklarını ifade etti. Çorlu’daki havalimanının daha ucuz olmasından dolayı böyle bir alternatif talebinde bulunduklarını aktaran Tolga Atakan, “Bu tür bir düşüncemiz var, İstanbul’a da yakın, hem de daha ucuz” dedi.

“Kayseri Havaalanı da bir diğer alternatif”

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın verilerine göre, KKTC’ye gelen üniversite öğrencilerinin çoğunun, İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinden olduğunu dile getiren Atakan “Oralardaki öğrencilerimize yönelik de alternatif olarak, daha ucuz olduğu için, Kayseri Havaalanı’na yönlendirilmelerini talep ettik” ifadelerini kullandı.

“Türkiye’deki mevkidaşımla bayramdan önce görüşmeyi planlıyoruz”

Öte yandan, Ulaştırma Bakanı Atakan, Türkiye’nin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçmesinin ardından, yeni mevkidaşıyla Kurban Bayramı’ndan önceki hafta görüşmeyi planladıklarını ve gündemin yoğun olduğunu açıkladı. Atakan, gündem maddelerinin; “Yollar, limanlar, deniz yolları, havayolu, altyapı ve iletişim” gibi konular olduğunu dile getirdi.

Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz