06 Kasım 2015 Cuma, 13:58

KKTC’de Ezanın kısılmasına Sosyal Medyada tepki yağıyor

Feza Güzeloğlu isimli avukatın Ezan sesinden rahatsızlığı toplumu gerdiÜlkemizde son zamanlarda toplum içinde çatışmaya yol açan Ezan sesinin kısılması konusu gündemde üst sıralarda yer alıyor.

Lefke’de, Feza Güzeloğlu isimli avukat, hoparlörden okunan sabah ezanının rahatsızlık verdiği gerekçesiyle Güzelyurt Kaza Mahkemesi’ne başvurmuştu. Mahkeme verdiği ara kararla, Lefke’de bulunan Şeyh Nazım Camii (Orta Cami), Pir Paşa Camii ve Aşağı Camii’nde sabah ezanlarının ve Arapça duaların hoparlörle okunmasını yasakladı.

“Sosyal medyada tepkiler çığ gibi büyüyor, Ezanı susturamayacaksınız”
Bunun üzerine ülkemizin tanımış Televizyon programcısı ve Radyo Spikeri Rıza Yeşilışık tepkisini sosyal medyadan dile getirdi. Rıza Yeşil ışık resmi Facebook hesabından bir açıklama yaptı. Açıklama şöyle;

“İslam dini kolaylıklar dinidir! Zorlama, baskı yoktur. Dinimizde manevi hazzı almak için dua etmek bile kafidir. Gündemi meşgul eden konu, Lefke sakini ve o bölgede avukatlık yapan Feza Hanım’ ın ezan sesine karşı açmış olduğu dava ve alınan ara emriyle hoparlörün iptal edilmesi… Her şey kanunlar nezaretinde yürüyor da… Dün profili açık Feza Hanım’ ın sayfasında bir gezindim bayanın yazdıkları sanki İslam dinine karşı kazanılmış bir zafer gibi. Kadın resmen haykırıyor biz “Kıbrıs’lıyız bize dayatma yapamazsınız, Kıbrıslılar ezanı istemiyor,” Bir de avukat olacaksın be abla; Sen ezanın sadece “hoparlör” kısmını kapattırdın! Ezan gene okunuyor 🙂 Kolaysa camilere kilit vur! Bakınız Avukat Hanım Kıbrıs’lı Rum ve Türk vardır. Ortası yok. Ha bir de üzülerek söylüyorum arada bazıları var ki Türklük ve Müslümanlığı kabul etmeyenler, sorulduğunda “Kıbrıslıyım” diyenler var. Elbette ki saygı duyuyoruz. Bizlerin soy araştırmasını yaparsan soyun nerden geldiği aşikar, şimdi nereden geldiğini uzun uzun yazmayayım. Yazık ki senin gibi düşünen insanlar yüzünden dinden uzaklaşıyor insanlar özellikle de yeni nesil! Benim büyüklerim her işine “Allah istersa” diye başlar! İnanın veya inanmayın her düşünceye saygı var! Kafirun Suresinin mealinde diyor ki “Sizin inancınız size, benim dinim bana”

“Halk,Feza Güzeloğlu’na ateş püskürüyor”
Rıza Yeşilışık’ın bu paylaşımı üzerine ise birçok kişiden Yeşilışık’ı destekleyici yönde yorumlar geldi. Yorumlardan bir kaçı;
2

3

4

5

6

20151106031559

20151106031600

“Lefke bölgesinde eylem hazırlıkları var”
Kıbrıs Son Dakika’ya gelen maillerde alınan karara ve ezana saygı için yürüyüş düzenleneceği söylendi.
Lefke bölgesinde bu konuda eylem hazırlığı olduğu ise elimize ulaşan bilgiler arasında…

ÖZEL HABER www.kibrissondakika.com

Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz