10.3 C
Lefkoşa
3 Mart 2021 Çarşamba

Kolonya yüzünden alkollü sanılan sürücüye beraat

İzmir’de yaşayan 26 yaşındaki Hasan S., geçen yıl mayıs ayında Sığacık’tan Güzelbahçe istikametine giderken alkol uygulaması yapan polis memurlarınca durduruldu.

Alkolmetre ile yapılan ölçümde Hasan S., 425 promil alkollü çıktı.

Trafik uygulaması öncesi eline ve yüzüne kolonya sürdüğünü savunan Hasan S., uygulamayı yapan polislere gün içinde alkol almadığını belirterek, promil oranına itiraz etti.

Alkolmetre ölçümünün yenilenmesi talebini polislere ileten Hasan S.’nin talebi, yönetmelik gereği kabul edilmeyince alkollü araç kullandığı gerekçesiyle ifadesi alınmak üzere karakola götürüldü.

Karakolda kan değerlerine bakılması talebi de reddedilen Hasan S.’nin hem sürücü belgesine el konuldu hem de para cezası kesildi.

Alkol oranının 100 promilin üzerinde olması üzerine Hasan S. hakkında “alkol veya uyuşturucu maddenin etkisi altındayken araç kullanma” suçlamasıyla Seferihisar Asliye Ceza Mahkemesinde dava açıldı.

POLİS TANIK SIFATIYLA İFADE VERDİ

Hasan S., savunmasında gün içinde alkol almadığını, trafikte beklerken sadece eline ve yüzüne kolonya sürdüğünü söyledi.

Duruşmada alkol uygulamasını yapan polis de tanık sıfatıyla verdiği ifadede, Hasan S.’nin hal ve hareketlerinden, konuşmasından alkollü olmadığının belli olduğunu kaydetti.

Sanığın beraatine hükmeden mahkeme, kararında “Tanık ve sanık ifadelerinden de belli olduğu üzere alkol miktarının yüksek çıkmasının nedeninin sanığın kolonya ile el ve yüzüne teması olmasından kaynaklandığı, hal ve hareketlerinden, konuşmasından alkollü olmadığının belli olduğu, alkol içmekten kaynaklanmadığı görülmüştür.” ifadelerine yer verdi.

Savcının itirazı üzerine konu İzmir Bölge Adliye Mahkemesine taşındı. 14. Ceza Dairesi de aynı gerekçeyle sanık hakkındaki beraat kararını onadı.

“BU KADAR YÜKSEK PROMİL ALKOL ALAN BİRİSİ AYAKTA BİLE ZOR DURUR”

Hasan S.’nin avukatı Mustafa Bilgehan Çalık, yaptığı açıklamada, kararın emsal teşkil edeceğini düşündüklerini belirterek, vatandaşların kolonya kullandıkları için böyle bir şeyle karşılaşabileceklerini tahmin etmeleri gerektiğini söyledi.

Verdikleri mücadele sonucu beraat ettiklerini, bu kadar yüksek promil alkol alan birisinin ayakta bile zor duracağını dile getiren Çalık, şöyle konuştu:

“Dosyamızda bu uygulamayı yapan polis memurunun olumlu beyanda bulunması da önemli. Böyle bir idari para cezası ve sürücü belgesine el konulan vatandaşın hemen yasal yollara başvurması gerekir. Yönetmeliğin değerlendirilmesi, tekrar gözden geçirilmesi gerekiyor. Vatandaşlar bu konuda mağduriyet yaşayabiliyor.”

“ALKOLMETRENİN SONUCUNU ETKİLEMESİ MÜMKÜN”

Dokuz Eylül Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdem Özkara da 425 (4.25) promil alkollü çıkan bir sürücünün hayati tehlikeye sahip olacağını söyledi.

“Değil araba sürmek, yoğun bakımda zor yaşatırsınız” diyen Özkara, şu değerlendirmelerde bulundu:

“250 (2.50) promilden sonra ölüm tehlikesi oluşur. Kolonya veya ıslak mendil sürüldüğünde alkolmetrenin sonucunu etkilemesi mümkün. Alkolmetre hem alınan alkolü hem de solunan havadaki alkolü ölçer. Bu nedenle kişinin hem yüzüne sürdüğü kolonya hem de soluduğu hava, promil düzeyini etkiler. Ayrıca, aletin kalibrasyonunda da bozukluk olabilir, cihaza alkol benzeri uçucu maddelerin teması bile etkili olabilir.”

Ana Sayfa TÜRKİYE Kolonya yüzünden alkollü sanılan sürücüye beraat

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

FUAT OKTAY: “TEMEL HEDEFİMİZ YATIRIMLAR…”

FUAT OKTAY: “TEMEL HEDEFİMİZ YATIRIMLAR...” “AMACIMIZ KENDİ KENDİNE YETEN BİR KKTC EKONOMİSİNİN OLUŞMASINA KATKI VERMEK” “KKTC’YE 20 BİN AŞI DAHA GÖNDERİYORUZ” “KIBRIS’TA ÇÖZÜM İÇİN TEK YOL İKİ...