Piyasalar getiriliyor... Lütfen Bekleyiniz.25 Kasım 2016 Cuma, 19:04

Komutan Nihat İlhan Elazığ’da defnedildi

KKTC Nihat Binbaşı’yı unutmadı. Yarım asrın vefası.Kıbrıs’ta 53 yıl önce Rum çeteleri tarafından eşi ve 3 çocuğu şehit edilen ve dün vefat eden emekli Tabip Tuğgeneral Nihat İlhan’ın naaşı, memleketi Elazığ’da düzenlenen törenin ardından, eşi ve çocuklarının yanına defnedildi.

Emekli Tabip Tuğgeneral Nihat İlhan’ın, Kıbrıs’ın Lefkoşa Kumsal bölgesinde, 24 Aralık 1963’te, henüz binbaşıyken, Rum çeteciler tarafından eşi Mürüvvet ve çocukları Kutsi (4), Murat (6) ile 6 aylık Hakan evinin banyosunda şehit edilmişti. Şehit edilen anne ve 3 çocuğu, Elazığ’da bulunan İcadiye Şehitliği’ne defnedilmişti. Bir süredir Ankara Gazi Üniversitesi’nde tedavi gören 92 yaşındaki emekli Tabip Tuğgeneral Nihat İlhan ise dün organ yetmezliğinden hayatını kaybetti.
İlhan’ın naaşı Elazığ’da İzzetpaşa Camii’ne getirildi. Cuma namazı sonrası İlhan için askeri tören düzenlendi. Törene, Vali Murat Zorluoğlu, KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, Garnizon Komutanı Korgeneral Yılmaz Uyar, Müsteşar Bumin Paşa ve KKTC Ankara Büyükelçisi Fazıl Can Korkut, kent protokolü, İlhan’ın ikinci eşi Tülay, kızı Ayşe Şebnem, oğlu Mustafa Necmi, yakınları, Kıbrıs gazileri, vatandaşlar, askeri ve emniyet personeli katıldı.
İlhan’ın Türk Bayrağı’na sarılı naaşının bulunduğu tabutun önüne torunları adına “Biricik Dedemiz” yazılı çiçek bırakıldı. İl Müftüsü Peyami Güngör tarafından kıldırılan cenaze namazının ardından, askerler tarafından omuzlara alınan İlhan’ın naaşı, top aracına konuldu. Top aracı hareket ettiği sırada İlhan’ın eşi Tülay İlhan, kocasını gözyaşları içerisinde, el sallayarak uğurladı.

Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz