10 C
Lefkoşa
18 Ocak 2021 Pazartesi

KORONAVİRÜSE YAKALANAN FİLİSTİNLİ BAŞMÜZAKERECİ VE FKÖ GENEL SEKRETERİ SAİB ERAKAT ÖLDÜ

Koronavirüse yakalanan Filistinli başmüzakereci Saib Erakat 65 yaşında öldü.

Saib Erakat üç hafta önce durumunun kötüleşmesi üzerine evinden alınarak Kudüs’teki Hadassah Tıp Merkezi‘ne götürülmüş ve İsrail hastanesinde hızla tedavi altına alınmıştı.  Ancak durumu giderek kötüleşen Erakat solunum cihazına bağlanmış ve komaya girmişti.

Doktorlar, üç yıl önce akciğer nakli yapılan Erakat’ın tedavisinin çok zor olduğunu söylüyordu. Filistin Özerk Yönetimi’ni uzun yıllar diplomatik alanda temsil eden Erakat evliydi ve dört çocuk babasıydı.

OSLO ANLAŞMALARI’NIN MİMARLARINDANDI

Saib Erakat İsrail’le yürütülen barış görüşmelerinde 25 yıl boyunca Filistinlilerin baş müzakerecesiydi ve İsrail ile Filistin Yönetimi arasında ilki 1993’te imzalanan Oslo Anlaşmaları’nın mimarlarından biriydi.

Filistin Kurtuluş Örgütü Genel Sekreteri de olan Erakat, Batı Şeria’yı yöneten ve Filistin’in önde gelen siyasi hareketi El Fetih’in de önde gelen isimlerindendi.  Erakat, Filistin Özerk Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’a danışmanlık da yapıyordu. Saib Erakat barış görüşmelerinde 25 yıl boyunca Filistinlilerin baş müzakerecesiydi.  İsrail-Filistin Sorunu’na ancak “iki devletli çözüm” bulunabileceğini vurgulayan Erakat, son dönemde İsrail’le ilişkilerini normalleştiren bazı Arap ülkelerini de kınamıştı. Erakat Ağustos ayında Birleşik Arap Emirlikleri’nin İsrail ile diplomatik ilişki kurma kararı için “iki devletli çözümü öldürecek bir gelişme” demişti.

FİLİSTİN’DE ÜÇ GÜN YAS İLAN EDİLDİ

Saib Erakat’ın ölümünün ardından Filistin’de üç günlük yas ilan edildi. Filistin Özerk Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, Erakat’ın ölümünün ardından “Değerli kardeşimiz ve arkadaşımız, Dr. Saib Erakat, Filistin halkı için çok büyük bir kayıp oldu” dedi.

Ana Sayfa DÜNYA KORONAVİRÜSE YAKALANAN FİLİSTİNLİ BAŞMÜZAKERECİ VE FKÖ GENEL SEKRETERİ SAİB ERAKAT ÖLDÜ

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

KKTC ŞÖFÖR OKULLARI BİRLİĞİ BAŞKANI DOĞAN TİLKİ HAYATINI KAYBETTİ

KKTC Şöför Okulları Birliği Başkanı Doğan Tilki hayatını kaybetti. Cenazesi yarın saat 11:00'de kılınacak cenaze namazının ardından Yuvacık mezarlığına defnedilecek.