Piyasalar getiriliyor... Lütfen Bekleyiniz.20 Ekim 2014 Pazartesi, 13:12

‘Korsanlık suçlaması’Barbaros Hayrettin Paşa’nın bugünden itibaren Kıbrıs’ta başlatacağı sondaj çalışmaları Rumların ilk gündem maddesi

Kıbrıs Rum kamuoyu, Türkiye tarafından gönderilen Barbaros Hayrettin paşa gemisinin Bugünden itibaren bölgede ne tür faaliyetlerde bulunacağını merakla bekliyor. Rum basını ise günlerdir bu konuyu manşetlerine taşıyarak, Rum siyasilerin değerlendirmelerini yansıtıyor.
   Rum Dışişleri eski Bakanı Erato Kozaku Markulli, Türkiye’nin bu hareketini ‘Korsanlık’ olarak değerlendirirken “yasal hiçbir dayanağı yok” iddiasında bulundu.
   Fileleleftheros gazetesi “Barbaros’u Bekleyerek- Ankara Lefkoşa’yı Prizde Tutmak İstiyor ve Hemen Harekette Bulunmayacak” başlıklı haberinde, Türkiye’nin, Ada’nın güney deniz bölgesinde, Güney Kıbrıs’ın sözde Münhasır Ekonomik Bölge içerisindeki sismik araştırmalar için bölgelerini bağladığını bunun  bugün başlayıp 30 Aralık tarihine kadar süreceğini anımsattı. Gazete, Güney Kıbrıs’ın temas kurduğu tüm uluslararası oyuncuların, “TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye’yi hesaplanamayan bir unsur haline dönüştürerek öngörülemeyen” olduğunu ifade ettiklerini ileri sürdü.
   Gazete, TC Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başkana Ahmet Davutoğlu’nun, niyetlerini gözden geçireceği ihtimalinin görünmediğini, bununla birlikte tüm belirtilerin, planlamalarını uygulamaya koyacakları yönünde olduğunu, esas sorunun ise bunun ne zaman yapacakları şeklinde olduğunu ileri sürdü.
   Gazete öngörülere dayanarak Ankara’nın gerilim ortamını muhafaza etme girişiminde bulunacağını, öncellikle, Karpaz’ın kuzey doğusunda hareket eden Barbaros’u gönderme zamanı için Güney Kıbrıs’ı “prizde” tutacağını, böylelikle Güney Kıbrıs’ın, Türk araştırma gemisinin ortaya çıkmasına kadar bekleme konumunda olacağını yazdı.
   Yine aynı öngörüler temelinde Barbaros gemisinin bu hafta (açıklanan bölgeye) yollanmayacağını yazan gazete, muhtemelen ileriki haftalarda gönderileceğini de belirtti.
   Fileleftheros gazetesi ise, “Barbaros İle Sağlam Sinirler İçin Oyunalar” başlıklı bir başka haberinde, daha önce açıklanan NAVTEX’e göre, Barbaros gemisinin, Kıbrıs’ın güneyine varmasının beklendiğini, Güney Kıbrıs ile İsrail arasında icra edilecek, bu akşam başlayıp yarın ve öbür gün de devam edecek arama-kurtarma tatbikatı nedeniyle de son 48 saatin oldukça kritik olduğuna dikkati çekti.
   Alithia gazetesi ise Ankara’nın daha önce açıkladığı NAVTEX tarihinin bugün başlamasına ilişkin haberini ise “Kritik Pazartesi Geldi” başlığıyla aktarırken, tüm gözlerin Güney Kıbrıs’ın sözde Münhasır Ekonomik Bölgesine çevrildiğini yazdı.  Gazete ayrıca İsrail ve Rusya’nın bölgede yapacağı tatbikatlara da değindi. Kathimerini gazetesi, “Ankara’nın MEB İçerisindeki Tehlikeli Oyunları” başlıklı haberinde aynı konuya değindi.
Habere göre bir diplomatik kaynak gazeteye yaptığı açıklamada, Türk Hükümeti’nin, Güney Kıbrıs’ın sözde MEB’i içerisinde sismik araştırmalar gerçekleştireceğini ve Barbaros gemisinin, Ada’nın doğu denizine açılacağını belirtti.

 

Markulli de konuştu
   Rum Dışişleri eski Bakanı Erato Kozaku Markulli ise Mahi gazetesine verdiği söyleşide, Türkiye’nin, Güney Kıbrıs’ın sözde “MEB’” içerisindeki faaliyetlerini duyurduğu bir dönemde İsrail ve Rusya’nın bölgedeki artan askeri varlığının, tek başına Türkiye’ye yönelik güçlü bir mesaj olduğunu ileri sürdü.  Markulli, Türk “tahriklerine” değinerek ülkedeki siyasi liderliğin tek bir sesle ve kararlılıkla bunları göğüslemesi gerektiğini ifade etti.
    Markulli söyleşisinde ayrıca Türkye’nin tavrının herhangi bir anlaşma veya uluslararası hukuk öngörüleriyle bağdaşmadığını, davranışını “korsan ve yasa dışı” olarak nitelendirdi.

 

Diyalog

Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz