09 Ekim 2014 Perşembe, 17:19

KRİTİK TEZKERE İÇİN KARAR VERİLDİ!

Meclis’te tezkere kabul edildiIrak ve Suriye’den Türkiye’ye yönelik terör tehdidine karşı TSK’nın yurt dışına gönderilmesi için hükümete izin verilmesini içeren başbakanlık tezkeresi 298 oy ile kabul edildi. Tezkereye 98 ret oyu geldi.

19.55

TBMM’de Irak ve Suriye tezkeresinde konuşmalar tamamlandı, oylamaya geçildi. Oylama için üç dakika süre verildi. Birleştirilen Irak-Suriye tezkeresi Genel Kurul’da oylandı.  Yapılan oylama sonrasında tezkere 298 oyla kabul edildi. Tezkereye 98 ret oyu geldi.
AK PARTİ ADINA EMRULLAH İŞLER KONUŞTU
19.00:
AK Parti adına konuşan Emrullah İşler, güvenli bölgenin şart olduğunu söyledi. İşler “IŞİD’in Süleyman Şah Karakolu bölgesindeki mevcudiyeti kaygılarımızı artırmaktadır. Türk anavatanının ayrılmaz bir parçası olan Süleyman Şah karakolunu savunmak Türkiye’nin asli görevidir” dedi. İşler, “IŞİD cinayetlerine seyirci kalmak kutsal değerlere inananlar için de kabul edilemez bir durumdur. IŞİD ilk günden itibaren Türkmen kardeşlerimizi hedef almıştır. Türkmenler 10 asırdır yaşamakta oldukları bölgelerden kaçmak zorunda kalmışlardır. Bu saldırılar bugüne kadar Türkmen kardeşlerimiz arasında olmayan Şii-Sünni tartışması riskini de getirmektedir” diye konuştu.
İşler, Suriye’deki kaosun sorumlusunun Suriye rejimi olduğunu belirterek şunları söyledi: Ülkemiz başından beri vardığı nokta konusuna gerekli uyarıları yapıp adımları atmıştır. Suriye’deki sorunun yegane sorumlusu rejimdir. Gelişmeler karşısında topraklarımızI ve halkımızI korumak görevimizdir. Suriye rejimi, terör örgütleriyle işbirliği yapmaktan çekinmemiştir. Türk anavatının ayrılmaz bir parçası olan Süleyman şah türbesini korumak, asli görevimizdir. IŞİD ve Suriye rejimiyle mücadelede güvenli alan şart.
Ülke olarak Irak’ın toprak bütünlüğünün dış siyasetimizin politikası olduğunu vurguladık defalarca. Terörü ortadan kaldırmak için onu ortaya çıkartan sebepleri ortadan kaldırmak gereklidir. Çözümün siyasi içerikli olması gereklidir. Ülkemiz, giderek bölge ülkelerinde kaynaklanan risk ve tehditleri daha fazla hisseden ülkedir. gerekli tedbirlerin sürdürülmesi ve çıkarlarımızı korumaya yönelik olan bu tezkerenin lehinde olduğumuz belirtirim.Bizim telkinlerimizi uymayan Irak ve Suriye’nin geldiği noktayı birlikte görüyoruz. Demokrasi ve insan haklarından yana olduğumuz hep söyledik.
Biz maceraperest olsaydık uçağımız düştüğünde hemen harekete geçerdik.
18.40: 
LOĞOĞLU: GÜVENLİ BÖLGE KOMŞUYA SALDIRIDIR
CHP adına konuşan Faruk Loğoğlu, “Güvenli bölge uçuşa yasak bölge komşuya saldırı anlamına gelir” dedi.Loğoğlu, şunları ifade etti: Bu tezkere başı sonu olmayan, muğlak ve amacı olmayan bir tezkeredir. Hükümetin aklına gelen her şeyi içine koyduğu tutarsızlıktan yoksun bir torba tezkere hazırlanmış.
Hükümetin derdinin IŞİD olmadığı bellidir. Tezkerede bir defa IŞİD kelimesi kullanılırken Suriye rejimi kelimesi defalarca kullanılmıştır.
Süleyman Şah türbesine yönelik saldırının gerekçe olarak gösterilmesi tezkerede, saçmalıktır. Tezkere, askerlerimizi savaş sahalarına sürülecektir.
TSK, birilerininm uçusa yasaklı ve güvenli fantezilerinin aleti olmamalı. Oluşturulacak bu bölgeler Türkiye için bir tehdit oluşturacaktır.
Bu tezkere kabul edilirse Türkiye, bölgenin korsan devleti olur. CHP,IŞİD’le mücadeleye destek vermektedir. IŞİD’in Türkiye’deki can damarları kesilmelidir.
Sizi mehmetçiği bataklığa itmemeye çağırıyorum. Çocuklarınızın geleceğini düşünmeye itiyorum.”
18.20:
MHP ‘EVET’ DİYECEK, ŞANDIR BU SORUYU SORDU
MHP adına kürsüye çıkan grup başkanvekili Mehmet Şandır, tezkereye desteğin partisinin milli hassasiyetlerinden kaynaklandığını belirterek şunları söyledi. “Milli hassasiyetlerimizinden kaynaklanır tezkerelere verdiğimiz destek. Ülkemizde bir saldırı ihtimali varsa buna karşı koymak bir savunma politikasıdır.Bu tezkere çözüm sürecinin bir çözülme süreci olduğu ve Ortadoğu’nun yanlış okunduğunun göstergesidir. Elinizi vicdanınıza koyun. Bölgede bu problemlerin yaşanabileceğini öngöremediniz. Bu tezkereyle bu öngörüsüzlüğü kabul etmeniz gerekir.Barzani ile kucaklaştınız. İmralı’da kapalı kapılar ardında görüşmeler yaptınız. Avrupalı dostlarınıza PKK ile destek vermediği için sitem ediyorsunuz.Suriye bir zalimin saldırılarıyla tahrip edildi maalesef. Sizi müslümanlar affetmeyecek. Müslümanalara yapılanları ne çabuk unuttunuz.Biz de Ortdaoğu ülkelerinin demokratikleşmesini istiyoruz. Ama dış mihrakların müdahalesi kaos getirir. Ortadoğu gerçeğini dikkate almadınız. Suriye’de yaşanan savaş, uluslararası bir soruna dönüşmüş olmanın yanısıra Türkiye için bir tehdit olmuştur.Yabancı silahlı kuvvetler derken neyi kastediyorsunuz? Ümit ederim ki bunun cevabı verilecektir. Irak ve Suriye’nin toprak bütünlüğü bize göre vazgeçilmezdir.”
KÜRKÇÜ PROMPTER İSTEDİ
18.00:
HDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, söz alarak kürsüye çıktı. Kürkçü’nün sesi kısık çıkınca TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, “Bir rahatsızlığınız varsa mikrofonun sesini açabiliriz” dedi. Bunun üzerine Kürkçü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni yasama yılı açılış konuşmasını prompter’den yapmasına gönderme yaparak, “Prompter  istiyorum” dedi. Bunun üzerine Bahçekapılı gülerek, “Daha önce talep etseydiniz yerine getirirdik” yanıtı verdi. Kürkçü konuşmasında “Bu tezkereyle amaçlanan şey, bölgesel egemenlik ve kendini bölge devleti ilan etmek için yerel ve ulusal hassasiyetlerin arttığı bir dönemde fırsat yaratmak için yapılan bir askeri harekattır.Bu tezkereye dayanarak kükümet nereye isterse oraya asker gönderebilir. Türkiye’de barınacak asker hangi ülkenin gücü olarak Türkiye’de konuşlanacak. Türkiye’nin bütün halklarına sesleniyorum. Oğullarımızın kanları üzerinden yapılacak bir harekete destek vermeyiniz.” dedi.
BAKAN KONUŞTU: TEZKERENİN AMACI…
17.24:
Usül tartışmasının ardından tezkerenin görüşülmesine geçiliyor. Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz kürsüye çıktı. Tezkerenin gerekçelerini anlatıyor. Yılmaz, Türkiye’nin güney sınırındaki risk ve tehditlerin son dönemde arttığını söyledi. “Risk ve tehditlerin en çok etkilediği ülkelerin başında Türkiye gelmektedir” diyen Yılmaz, PKK ve IŞİD tehditlerine vurgu yaptı. Yılmaz, IŞİD’in Irak ordusundan çok sayıda silah ele geçirdiğini, bu silahları Suriye’ye götürdüğünü, gücünü artırdığını söyledi. Yılmaz şöyle konuştu: Irak’taki gelişmeler, bölgedeki çatışma ve insani trajediye daha bütüncül ve kapsamlı bir strateji geliştirme ihtiyacını ortaya koymuştur. Uluslararası toplum, kararlı bir adım atmadığı sürece bölge daha geniş bir çatışmanın içine sürüklenecektir.Terör tüm milletimizin ortak sorunudur. Hedefimiz, tezkereye ihtiyaç duyulmayacak bir huzur ortamı. Irak’ta yaşanan olaylar, Suriye’de olduğu gibi sığınmacı hareketlerine neden oldu.Uluslararası toplum kararlı adım atmadığı süreci bölge çatışmanın içine sürüklenecektir. Türkiye, IŞİD’in mağdur ettiği herkese ayrım gözetmeksizin yardım etmektedir.
BU TEZKERENİN AMACI…
Bakan Yılmaz, “Bu tezkerenin amacı, mümkün mertebe, sınırlarımızda yaşanmakta olan çatışmaların ülkemize olan olumsuz etkilerini azaltmaktır. Savaş yüzünden her şeyini kaybetme noktasına gelen, canını bile zor kurtarma durumuna düşen insanlara kapılarımızı açtık. Ancak sadece kapılarımızı açıp canını kurtarmak için gelenlere kucak açmakla bu meselenin çözülemeyeceği de görülmektedir. Suriye’de halkın büyük bir kısmı baskı görürken, bu baskı görenler terör örgütüyle eklemlenirken, demokratik bir Türkiye’nin uluslararası toplumla beraber mazlum ve mağdur insanların yanında yer almaması Türkiye’ye yakışmaz. Sözlerime son verirken, bu tezkere için sayın Meclisimiz nihai kararı verecektir, Meclisimizden tezkeremize destek bekliyoruz çünkü bu destekle birlikte, inşallah, Türkiye bu bölgede demokrasi yanlısı olanların, insan haklarına saygılı olanların, uluslara saygılı olanların yanında yer alacaktır” dedi.
HAMZAÇEBİ: IŞİD 1 YERDE GEÇİYOR
17.08:
-CHP’li Akif Hamza Çebi, tezkereye karşı çıkarak “Bu bir savaş tezkeresidir” dedi. Hamzaçebi, “Tezkerede IŞİD sadece bir yerde geçiyor. Bir yerde bir kelimeyle PKK geçiyor, bir kelimeyle de IŞİD geçiyor. Sokağa çıkalım, bütün dünyayı dolaşalım, televizyonlara bakalım, her yerde IŞİD teröründen bahsediliyor. IŞİD’in kafa kesen, vahşi, insanlık dışı uygulamalarından herkes rahatsız, bütün kamuoyu rahatsız. Buna gerçekten “Dur.” demek gerekiyor. Türkiye’nin uluslararası koalisyonda yer alarak IŞİD’in bu terörüne son vermesi lazım, bertaraf etmesi lazım” dedi. Hamzaçebi “Yabancı silahlı kuvvetler Türkiye’ye gelecek, konuşlanacak, gidecek. Türkiye’nin nerede duracağı belli değil. Türkiye’yi maceraya sürüklemeye, Mehmetçik’in kanı üzerinden bu ülkeyi felakete sürüklemeye hakkınız yoktur” diye konuştu.
Milliyet
Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz