30.6 C
Lefkoşa
28 Temmuz 2021 Çarşamba

KTÖS Türkiye’nin Gündemine Oturdu

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası’nın üyelerine dağıtmak amacıyla hazırladığı 2017 ajandasında yer alan hadsiz  ifadeler toplumda büyük tepkiye neden oldu. ‘m.sadacehaber.com’  da KTÖS’ü gündemine taşıdı.Sitenin manşetinde yer alan haberde gerekli tüm bilgilerle açıklamaları yapılmış ve KTÖS’e bir tepki de Türkiye’den gelmiştir.

 

‘m.sadacehaber.com’ İn HABERİNE GÖRE ;

Denktaş Vakfı, Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası’nın (KTÖS) hazırladığı ajandalar konusunda Başsavcılık ve polisi göreve çağırdı, hukuk yoluna başvuracağını açıkladı.

Ajanda da ‘Kıbrıslı Türkler vahşice Kıbrıslı Rumları öldürdüler’ yazılması vatandaşları çileden çıkardı. ‘Türkiye’de 12 Eylül askeri darbesinin generalleriyle anlaşan Rauf Denktaş, toplumsal varlığımızı tehlikeye atan ve tüm uluslararası ilişkilerimizi yok eden hamleyi yaptı. KKTC ilan edildi’ şeklindeki takvime düşülen not ise,  şok etkisi yarattı.

 HADSİZ İFADELERE TEPKİLER GECİKMEDİ;
Berova, ajandaların ülkeye yapılan açık bir saldırı olarak değerlendirdi.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası’nın (KTÖS) 2017 ajandası ile ilgili Başsavcı ile görüşüldüğü ve inceleme sonrası yasal yapılması gereken ne varsa yapılacağını açıkladı.

Berova, ajandaların ülkeye yapılan açık bir saldırı olarak değerlendirdi.Olayı dün akşam sosyal medyadan takip ettiğini söyleyen  Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, olayın ülke adına üzücü olduğunu söyledi.

Konuyla ilgili bir televizyon kanalına açıklama yapan Berova, “Olayı, varlığı ile övündüğümüz KKTC’mize karşı yapılan ve bu varlığın oluşumuna katkı koyan tüm değerlerimize karşı bir saldırı olarak değerlendiriyorum” dedi.

KTÖS ajandaları konusunda Başsavcı ile bizzat bu sabah bir telefon görüşmesi yaptıklarını açıklayan Berova, “ Milli Eğitim ve Kültür Bakanı olarak konuyla ilgili yasal nasıl bir yol haritası izleyeceğimizi  belirleyeceğiz. Sayın Başsavcı ile bizzat ben telefonla görüşerek konunun ivedi olduğunu kendisine ilettim.” dedi.

Berova,  bu konuda ne yapılacaksa yapmak konusunda kararlı olduklarını ve hükümet ile de konuyu istişare edeceklerini vurgulayarak, “ Çünkü bunu ülkeye yapılan açık bir saldırı olarak değerlendiriyorum” şeklinde konuştu.

Öğretmen camiasında da ajandaların büyük bir tepki topladığının kendilerine iletildiğini ve hatta bazı okullarda ajandaların geri gönderildiğini ifade eden Bakan Berova, ajandanın detaylı incelenip değerlendirmesinin yapılmasının ardından yasal yapılması ne gerekirse onu yapmaktan kaçınmayacağını vurguladı.
KTÖS’ün başına çöreklenmiş birkaç sapık….
Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Emekli Astsubaylar Derneği, Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası’nın (KTÖS) çıkarttığı 2017 ajandasının vatansever Kıbrıs Türk öğretmenine, Kıbrıs Türk halkına ve varoluş mücadelesine ihanetin belgesi olduğunu savundu.
Dernek Başkanı Esen Ömürlü yaptığı yazılı açıklamada,   “ KTÖS’nın başına çöreklenmiş, birkaç sapık ideolojinin sözcülüğünü yapanlar, Kıbrıs Türk halkının içinde, Truva atı misyonunu yürütmektedirler” ifadelerini kullandı..

Ömürlü, “KTÖS’ün 2017 ajandasında,TMT’nin öncülüğünde verilen milli mücadeleyi aşağılayan, KKTC Devleti’ni darbe ürünü olarak göstermeye çalışan bu sapık düşünce sahiplerini şiddetle kınadıklarını” bildirdi,

 

Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay, Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası’nın 2017 ajandalarıyla ilgili sosyal medyadan tepki gösterdi.

iŞTE ÖZERSAY’IN O AÇIKLAMASI

 

“Yasalarına göre kurulduğunuz ve faaliyet göstermekte olduğunuz; hak arayışlarınızı mahkemeleri önünde sürdürdüğünüz; özlük haklarınızı Meclisinde onaylanan yasalarına göre ileriye götürmeye çalıştığınız Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilanı “toplumsal varlığımızı tehlikeye atan bir hamle” öyle mi? Yeni nesillere vereceğiniz eğitimde, kendi devletlerini kendi varlıklarını tehlikeye sokan bir yapı olarak görmelerini sağlayarak mı toplumsal varlığımıza sahip çıkmalarını isteyeceğiz? Siyasi partilere eşit mesafede olması gereken sendikaların sadece bazı siyasi partilerin kuruluş gününü hatırlaması ve üyelerinin de bunu hatırlamasını istemesi normal mi?

Şahsen ben bu ülkenin öğretmenlerinin büyük bir bölümünün bu düşünceleri paylaşmadığını biliyorum. O nedenle kimse bundan hareketle öğretmenlerimizi karalamaya kalkmamalıdır….”

ÖĞRETMENLER İMZA TOPLADI

İşte Hadsiz ifadeleri kullandıkları Türk Mukavemet Teşkilatı

Türk Mukavemet Teşkilatı ( TMT), Kıbrıs’ta 1 Ağustos 1958’de EOKA örgütüne karşı mücadele etmek için kurulan silahlı örgüt. Daha sonraları EOKA’nın yerine EOKA-B’ye bırakmasıyla bu örgütle mücadele etmiştir. 1 Ağustos 1976 tarihinde Kıbrıs Türk Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’na dönüştürülmüştür. 

Rauf Denktaş ve Mücadele Dolu Hayatı

27 Kasım 1948 tarihinde Kıbrıs Türklerinin düzenlediği ilk mitingde Fazıl Küçük ile beraber hatiplik yaptı. Halka ilk hitabını bu vesileyle ve 24 yaşındayken yaptı. Türk cemaatinin iki önemli ismi Faiz Kaymak ve Fazıl Küçük arasında ara bulucu rolünü üstlenip, toplumun çıkarlarının takipçisi oldu. Faiz Kaymak’ın teklifi ve Fazıl Küçük’ün tasvibiyle Kıbrıs Türk Kurumlar Federasyonu Kongresi’nde başkanlığa seçildi. Savcılık görevinden emeklilik hakkını kazanmasına altı ay kala, Birleşik Krallık yönetimini zorlukla ikna ederek istifa etti ve cemaat sorunlarıyla uğraşmaya başladı. 1949 yılı yaz aylarında avukatlık yapmaya başladı. Yine aynı yıl Aydın Hanım’la evlendi. 1955 yılında terörist bir hüviyete bürünen Enosisle mücadelede ve EOKA karşısında Kıbrıs Türklerinin direnişine yön verdi. 1958 yılında hükumetteki görevinden istifa etti. Arkadaşlarıyla 1 Ağustos 1958 tarihinde Türk Mukavemet Teşkilatı’nı (TMT) kurdu.

1958 yılında Rum tedhişçiler, Türk köylerine saldırınca, Türkler de bu olayları protesto etti. Zürih-Londra antlaşmaları öncesinde Fazıl Küçük ile birlikte Ankara’ya Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ile görüşmeye gitti. Bu görüşmede adaya Türk askerinin gönderilmesi teklifini dile getirdi. 1959 Zürih ve Londra Antlaşmaları ile, 1960 Antlaşmaları ve Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasası’nın hazırlanmasında çaba gösterdi. Aynı yıl Türk Cemaat Meclisi üyeliği ve Türk Cemaati İcra Komitesi Başkanlığı’na seçildi. 16 Ağustos 1960 tarihinde 650 kişilik Türk Alayı Magosa Limanı’na ayak bastı. 1963 olaylarından sonra temaslarda bulunmak üzere Ankara’ya gitti. Temaslarını tamamlayarak bir sandalla Kıbrıs’a geçti ve Türk direnişini örgütlemeye başladı.

1964 Londra Konferansı’ndan sonra Makarios tarafından istenmeyen adam ilan edildi. Kıbrıs’a girmesi yasaklandı. Gizlice Erenköy’e çıkarak savaşa katıldı. 1967 yılında adaya gizlice girerken tutuklandı. Yoğun girişimler sonucu Türkiye’ye iade edildi. 1968 yılında adaya giriş yasağı kaldırılınca Kıbrıs’a döndü.

Ana Sayfa Genel KTÖS Türkiye'nin Gündemine Oturdu

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

KKTC DÖVİZ KURLARI 27 TEMMUZ 2021 SALI

Döviz fiyatları bugün ne kadar oldu? Güncel Dolar, Euro, Sterlin alış fiyatı - satış fiyatı, pariteler ve çapraz kurlar hangi seviyelerde yer alıyor? - 27/07/2021 -...