24.8 C
Lefkoşa
20 Nisan 2021 Salı

KTTO “test yaptırın” çağrısında bulundu

Kıbrıs Türk Tabipleri Odası, önlenebilir bir hastalık olan AIDS için tüm devlet hastanelerinde ücretsiz test imkanı olduğunu kaydederek, 1 Aralık Dünya AIDS gününde topluma “test yaptırın” çağrısında bulundu.
Eğitim için KKTC’ye gelen öğrencilere sağlık taraması yapılmadığını ve bunun önemli bir risk olduğunu vurgulayan Tabipler Odası, “Ne yazık ki gece kulüplerinin ve kayıt dışı seks işçiliğinin yaygın olduğu ülkemizde ne eğitim ne de sağlık anlamında yeterli önlem alma çabası söz konusu değil” değerlendirmesinde bulundu.

Halen eğitim müfredatlarında cinsel sağlık eğitimi olmadığını da belirten Kıbrıs Türk Tabipleri Odası, koruyucu sağlık hizmetlerinde sağlık taramalarının yetersiz olduğunu kaydetti.

Kıbrıs Türk Tabipleri Odası ülkede takip edilen HIV pozitif kişi sayısının 54 olduğunu açıkladı.

Kayıtlı vaka sayısının gerçek sayıları yansıtmadığı görüşünde olduğunu aktaran ve 1 Aralık Dünya AIDS günü nedeniyle açıklama yapan Kıbrıs Türk Tabipleri Odası, “Sahra Altı Afrika ülkesinden gelen 8 bini aşkın öğrencimiz mevcut. Dünyadaki HİV pozitif kişilerin yüzde 70’i bu ülkelerde yaşıyor” bilgisine dikkat çekti.

“AIDS’E BAĞLI ÖLÜMLER ERKEN TANI VE TEDAVİLERLE YÜZDE 45 AZALIYOR”

Odası Başkanı Dr. Mustafa Taşçıoğlu ile Yönetim Kurulu üyesi Dr. Nesil Bayraktar imzasını taşıyan açıklama özetle şöyle:

“Önlenebilir hastalık olan HIV/AIDS ile mücadelenin en etkili yolu korunma önlemlerini uygulamak. Tek eşliliğin yanı sıra, cinsel temasta doğru kondom kullanımı, hastalığın cinsel yolla bulaşmasına karşı en güvenli ve basit korunma yollarıdır. Hastalığın tam anlamıyla tedavisi yoktur ancak uygulanan ilaç tedavileriyle ölümler azalmakta, kişiler yaşantılarına devam edebilmektedir. Uygulanan ilaç tedavisiyle bulaşıcılık azalmakta, gebelik sırasında uygulanan tedaviyle birlikte anneden hastalık bulaşması engellenmektedir. Hastalıktan korunmak için henüz aşı bulunmamaktadır. HIV infeksiyonu halen ciddi ve tedavi edilmezse ölümcül olabilen bir hastalıktır. Virüs kan ve cinsel yolla bulaşabilmektedir. HIV’in neden olduğu AIDS’e bağlı ölümler erken tanı ve tedavilerle yüzde 45 azalmış bulunmaktadır.”

Ana Sayfa Genel KTTO “test yaptırın” çağrısında bulundu

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

GÜNEY KIBRIS KOVİD-19 GENEL DURUM / 19 NİSAN 2021 PAZARTESİ (3...

Rum Kesimi Sağlık Bakanlığı Pazartesi günü COVID-19'dan 3 hastanın öldüğünü ve 822 yeni vakanın tespit edildiğini açıkladı. Ayrıca 68'inin durumu ciddi olan 284 COVID-19...