10 C
Lefkoşa
17 Ocak 2021 Pazar

KÜLTÜR DAİRESİ, 30’UNCU DEVLET FOTOĞRAF YARIŞMASI

Kültür Dairesi, 30’uncu Devlet Fotoğraf Yarışması’na 25 Ocak – 5 Şubat 2021 tarihleri arasında eser kabul edecek.

Kültür Dairesi’nden yapılan yazılı açıklamada, yarışma ve serginin, 29 yıldır Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde fotoğraf sanatının yaygınlaşmasını ve Kıbrıs Türk fotoğraf sanatının gelişmesini sağlamak amacıyla gerçekleştirildiği vurgulandı.

Üç farklı kategoride eser kabul edilecek yarışmaya; 5 Şubat 2021 mesai bitimine kadar 17 yaşını dolduran tüm KKTC vatandaşları başvurabilecek.

Yarışma şartnamesi kulturdairesi@yahoo.com adresine e-posta atılarak talep edilebileceği gibi Kültür Dairesi’nden alınarak detaylar hakkında bilgi sahibi olunabilecek.

30’uncu Devlet Fotoğraf Yarışması ve Sergisi’ne katılımcılar, her bir kategoriye en az üç, en çok beş eserle tüm kategorilerde katılabilecek.

Eser tesliminin Kültür Dairesi Güzel Sanatlar Şubesi’ne “alındı belgesi” karşılığında yapılacağı vurgulanan açıklamada, yarışmaya gönderilecek fotoğrafların, dijital olarak jpeg formatında, kısa kenarı maksimum 40cm ve 300dpi olarak CD ortamında teslim alınacağı bildirildi.

Katılımcılar, üzerine 7 rakamdan oluşan bir rumuz yazacağı kapalı zarf içerisinde, üzerlerine aynı rumuzu yazacakları iki CD vererek başvurularını gerçekleştirecek.

Birinci CD’de; sadece yarışmaya verilecek eserlerin yer alacağı ve kategorilerine göre farklı dosyalara kaydedileceği belirtildi. Eserler kaydedilirken varsa eserlerin ismi ile eserlerin ölçülerinin ve katılımcının belirleyeceği rumuzun yazılacağının da altı çizildi.

Birinci CD’de kayıtlı eserlerin hiçbir yerinde katılımcının kimliğini belirten herhangi bir yazı veya işaret bulunmaması gerektiğine de vurgu yapıldı.

İkinci CD’de ise yarışmaya katılacak eserlerin dosyalarının yanı sıra, katılımcının kimlik ve iletişim bilgileri ile son üç yıl içerisinde yer aldığı etkinlikleri içeren kısa bir özgeçmişinin kaydedilmesi gerektiği bildirildi.

Şartnamede belirtilen katılım koşulları kapsamında yarışmaya herhangi bir kategoride verilen bir fotoğrafın sadece bir tek kategoride yarışabileceği ve üzerinde değişiklik yapılarak diğer kategorilere verilemeyeceğinin altı çizildi.

Yurt içinde düzenlenmiş herhangi bir yarışma veya sergide ödül almış fotoğrafların yarışmaya katılamayacağı ifade edilen şartnamede, bu gibi fotoğrafların üzerinde değişiklik yapılsa dahi yarışmaya kabul edilmeyeceği belirtildi.

Yarışma sonunda şartnameye uymayan eserlerin tespit edilmesi halinde, bu konumdaki eserlerin almışsa unvanı, derecesi, ödülü ve her türlü kazanımlarının geri alınacağı, yerine başka eser konmayacağı ve derece ile ödülün boş bırakılacağı bildirildi.

Önümüzdeki günlerde belirlenecek seçici kurul üyeleri tarafından yapılacak değerlendirme sonucunda, ödül alacak ve sergilenmeye değer bulunacak eserlerin Kültür Dairesi tarafından basılarak sergilenmeye hazır hale getirileceği kaydedildi.

Yarışmada dereceye girecek eserlerin sahiplerine para ödülü verilecek.

ÖZEL ÖDÜL ADANIR ADINA

KKTC’de önemli iz bırakan kişiler adına verilen Devlet Fotoğraf Yarışması’nın özel ödülü bu yıl Mete Adanır adına verilecek.

Seçici kurulun ödül vermeye ve sergilemeye değer bulacağı eserlerin yer alacağı sergi 16-27 Mart 2021 tarihleri arasında Atatürk Kültür Merkezi’nde yer alacak.

Ana Sayfa GÜNDEM KÜLTÜR DAİRESİ, 30’UNCU DEVLET FOTOĞRAF YARIŞMASI

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

BAKANLAR KURULU TOPLANTISI TAMAMLANDI

Başbakan Ersan Saner başkanlığındaki toplantı sona erdi yaklaşık 2 saat sürdü. Toplantıda, covid-19 vakalarındaki artış nedeniyle alınması beklenen ek tedbirler değerlendirildi. Az sonra açıklama yapılması bekleniyor...

TRAFİK KAZASI!