Piyasalar getiriliyor... Lütfen Bekleyiniz.21 Kasım 2016 Pazartesi, 18:11

Kumarcılar Hanı, Lefkoşa kentine kazandırılıyor

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu’nun yoğun ilgi ve desteğiyle restorasyon çalışmaları tamamlanan tarihi Kumarcılar Hanı, orijinal fonksiyonuna uygun bir işlevle, Lefkoşa kentine kazandırılıyor. 

Osmanlı idaresinden günümüze kadar olan süreçte Lefkoşa’da inşa edilen 18 handan biri olan Kumarcılar Hanı, Osmanlı döneminde inşa edilmiş olup Büyük Han’dan sonraki en önemli han binasıdır.

Restorasyon esnasında yıkık durumda olan batı cephesindeki odaların temel işleri yapılırken Venedik dönemine ait olduğu düşünülen 70 cm kalınlığında 2 büyük kemer açıklığına sahip bir duvar bulundu. Tam tarihlendirme yapılabilmesi için hanın önemli görülen birkaç noktasından alınan taş ve harç örnekleri İstanbul Yeditepe Üniversitesi laboratuarına gönderildi. Bu kemerler açığa çıkarılırken çok miktarda su testisi, küp ve seramik parçaları bulundu. Bulunan parçalar Eski Eserler ve Müzeler Dairesi tarafından restorasyonu yapılarak bulundukları yerde oluşturulan özel bir bölümde, ortaya çıkarılan kemerlerle birlikte sergileniyor.

Turizm ve Çevre Bakanlığı 12 Temmuz 2011 tarihinde imzalanan bir protokolle, yok olmaya yüz tutmuş olan Kumarcılar Hanı’nı turizme kazandırılabilmek amacıyla 12 yıllık bir dönem için kullanım hakkını mal sahipleri Aziz M. Kent ve A. Behzat Azizbeyli’den devralmıştı.

Finansmanı T.C. Yardım Heyeti tarafından karşılanacak ve 1. Etabı Aralık 2012 itibariyle Eski Eserler ve Müzeler Dairesi ile Planlama ve İnşaat Dairesi’nin kontrollerinde Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı’na bağlı Turizm Planlama Dairesi Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilerek, tamamlandı.

Tamamlanan restorasyon çalışmalarından sonra, toplam faaliyet gösterecek işyerlerinin turizme dönük kullanılması gelen müracaatların değerlendirilmesinden ardından Bakanlık tarafından belirlendi ve aktif hale getirildi.

Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz