16 C
Lefkoşa
25 Şubat 2021 Perşembe

Küresel piyasalara Yellen desteği

Küresel piyasalarda, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen‘ın ürem artırımında davranışlarında ölçülü olunacağına ayraç fail açıklamalarının arkası sıra artı iklim gözleniyor.

Yellen, geçmiş New York Ekonomi Kulübü’nde meydana getirdiği konuşmada, Amerikan ekonomisine müteveccih risklerin arttığına dikkati çekerek, ‘Ekonomik görünüme müteveccih riskler dikkate alındığında, komitenin servet politikasını ayarlarken davranışlarında ölçülü halde ilerlemesinin akıllıca olacağını düşünüyorum.’ dedi.

Yellen’ın ürem artırımında davranışlarında ölçülü olunacağını belirtmesi sonra dolar endeksi kısaca 10 günün en düşüt seviyesi bulunan 95 sınırına gerilerken, altının onsu 1.243 doları aştı. ABD 10 salname tahrif faizleri ise yüzdelik 1,80 ile 8 Mart’tan beri görmüş olduğu en düşüt seviyeye indi.

Gelişmelerin arkası sıra New York borsasında Dow Jones Sanayi endeksi yüzdelik 0,6 ve Standard & Poor’s 500 endeksi yüzdelik 0,9 artarak bu senenin en faziletkâr seviyelerinden kapanırken, Nasdaq Teknoloji endeksi haset yüzdelik 1,7 primle tamamladı.

Analistler, sonuç çağda ABD’de artı mevrut pahalılık ve imalat verileri sonra birtakım Fed üyelerinin april ayında ürem tasarruf beklentilerini yükselten izahat yaptığını anımsatarak, Yellen’ın ayrımlı tonda gerçekleştirdiği konuşmasının bu beklentileri ötelediğini kaydediyor. ABD’de dakika data gündeminin rahat bulunduğunu tamlayan analistler, mart kocaoğlan ADP hususi dal istihdamının izlem edileceğini dile getiriyor.

Avrupa tarafında da hisse piyasaları geçmiş yükselişle kapanırken, avro/dolar paritesi 1,13’e denli yükselmesinin arkası sıra şu dakikalarda 1,1294 seviyelerinde dengelendi. Almanya’da DAX 30 endeksi yüzdelik 0,37 ve Fransa’da CAC 40 endeksi yüzdelik 0,85 bedel kazanırken, İngiltere’de FTSE 100 endeksi haset ufki tamamladı.

ABD’deki artı havayı devralan Asya borsalarında, Çin’de Şanghay birleşmiş endeksi şu dakikalarda yüzdelik 1,9 artışla seyrediyor. Japonya’da ise gücük ay kocaoğlan endüstri üretiminin yüzdelik 6,2 ile beklentilerin üstünde gerilemesi sonra Nikkei endeksi yüzdelik 1,3 bedel kaybetti.

Yurt içinde, Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi geçmiş yüzdelik 0,48 artışla 81.733,62 puandan kapandı. Uluslararası piyasalarda dolar/TL ise Yellen’ın açıklamaları sonra 2,8364 ile 23 Kasım 2015’ten beri en düşüt seviyeyi görürken, şu dakikalarda 2,8451 seviyelerinden müşteri buluyor.

Kaynak: AA

Ana Sayfa EKONOMİ Küresel piyasalara Yellen desteği

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

TÜRKİYE GAZETE MANŞETLERİ 25 ŞUBAT 2021 PERŞEMBE

Türkiye’de gazeteler neler yazdı? Manşetler ve detaylar neler? Gazetelerin spor sayfalarındaki detaylar ve dahası haberimizin detaylarında.