Piyasalar getiriliyor... Lütfen Bekleyiniz.
LAÜ’de işler karıştı! Şimdi Rektör kim? – VIDEO

375 kez izlendi, 01 Ağustos 2015 Cumartesi

LAÜ Eski Rektörü Ahmet Bülent Göksel, Nazmi Pınar’ın sunduğu Ada Raporu programının konuğu oldu. Rektörlüğe geldiği andan beri LAÜ’nün kalkınması için uğraştığını, içinde bulunduğu batık durumdan çıkarmak için mücadele verdiğini aktaran Göksel, sözleşme bitimine bir kaç ay kala sözleşmesinin yenilenmeyeceğini öğrendi. Süreci mahkemeye taşıyan Göksel haklılığını da Yüksek İdare Mahkemesi kararı ile kanıtladı. Ancak işler daha da karıştı. Çünkü LAÜ yeni bir rektörü atadı bile. Peki şimdi LAÜ’nün rektörü kim?

Ceren ERCİH

Turizmin değil eğitimin lokomotif sektör olduğunu ifade eden Göksel, rektörlüğe geldiği andan itibaren LAÜ için girdiği mücadeleyi şu sözlerle anlattı: LAÜ’de 20 yıllık bir üniversite 350 öğrenciydi ve 350’side yüzde 100 bursluydu. Bu üniversite nasıl ayakta duracak? Yapılması gerekenler sağlanmamış, öğrenci memnuniyeti sağlanmamış, öğrenci çekebilecek popüler bölümler açılmamıştı.Üniversiteler aynı eğitim programlarını tekrarlayan kurumlar değildir. Dinamik, canlı organizmalardır. Ben LAÜ’ye geldiğimde bunu yaptım. Kimsenin elinde siğirli değnek yok. Sözleşmemin yenilenmediği tarih Temmuzdur ve Ağustos ve Eylül ayında da yeni öğrenciler gelmeye başlar. O sene 4 bin 700 öğrenciye tamamlayacak miktarda öğrenci geldi. Denildi ki biz geldik, öğrenci geldi. Peki hangi siğirli değneği nereye dokundurdun da bir anda öğrenci patladı? Söylenen sözlerle kamuoyunu yanıltmamak lazım. Üniversite ciddi bir borç yükü içinde, hocalar darmadağın, kafe işletmecilerinden kiralarını bile alamamışlar. Bu üniversitenin ayağa kalkması için ekonominin düzelmesi gerekir, öğrenci demek para demek, bu öğrencileri buraya çekmek lazım, yeni bölümlerin açılması lazım, ne açtım? Hukuk fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi altına, Beslenme Diyatetik, Rehabilitasyon, Fizyoterapi gibi en popüler bölümleri açtık. Tek tek Türkiye’deki tüm illerde, ticaret odalarına gittim, toplantı günlerinde gidip konuşma yaptım, çocuklarınızı LAÜ’ye gönderin diye, yerel kanalları dolaştım, itibarını yükselttik. YÖK ile birçok problem vardı, bir kısmı hala daha çözülmemiş bazı problemler dahi var ama dedik ki bundan sonra emin ellerdedir, iyi işler yapacağız diye inandırdık kendimizi ve LAÜ’yü bugüne getirdik. Kredi Yurtlar Kurumu’nu (KYK) oraya koyduğunuz zaman bir anda itibarınız yükseliyor. İnsanlar çocuklarını güvenerek yolluyor, hocalar arasındaki iş birliğini arttırdık, ihtiyat sandığı paraları, ssk’ları ödenmemiş giriş, çıkışları halledelmemişti. Bu üniversiteyi ayakta durur, borçlarını öder hale getirdim, nasıl oldu bunlar? Bu dakika da öğrenci memnuniyetini üst düzeye çıkarmak zorundasınızdır. Maalesef o açıdan şu sıralarda LAÜ’nün sınıfta kaldığını düşünüyorum.”

REKTÖR ATAMASI YOK HÜKMÜNDE

Sözleşmesinin bitmesine bir kaç ay kala sözleşmesinin yenilenmeyeceğini öğrenen Göksel süreci mahkemeye taşıdığını belirtti ve mahkemeden çıkan kararı şu sözlerle aktardı: “ Avukatımla konuştuk, mahkemeye verdik. Alınsn kararlar çok enterasan, üniversitelerdeki mutevelli heyeteli muktederdir ama özel bir üniversite de ise bu üniversite sahibinin kararına kalmıştır. Ama kamu kuruluşu niteliğinde bir kurumsal buradaki mutevelli heyetleri kamunun beklentilerini göz önünde tutmaktadır. Bu gereçkelerle Yüksek Mahkeme dedi ki; Mehmet Göksel’in sözleşmesinin uzatılmaması, haklı değildir, hukusuzdur, yerinde değildir. Bu nedenle de iptal edilmiştir. İptal edildiği andan itibaren avukatım dedi ki, atanma kararı yasal bir şekilde olmadığı için görevinin devam ediyor olduğu sonucu doğaktadır. Başka bir rektör atanması yönünde karar alınması hukuken yok hükmündedir” Bu süreçte gerek maddi gerekse manevi kayıplar yaşayan Göksel, tek bir isteği olduğunu onunda onur meselesi yaptığı mesleğine geri dönmek olduğunu şu sözlerle söyledi: “Hem maddi kaybım oldu hem de manevi kaybım oldu. Rektör düzeyinde bir çalışansınız, sözleşmenizin bitimine iki üç ay kala bir mutevelli heyeti diyor ki ben seni işten durdurdum. İnsanların aklına ne gelir? Manen de beni rencide etmişlerdir. Ve çok ciddi manevi tazminatlarda açmak söz konusudur. Hiç bir beklentim yok tek istediğim görevimin başına dönmek çünkü bu benim için artık onur meselesi haline geldi.”

www.kibriswebtv.com/ÖZEL

Etiketler: Gündem Slider Kıbrıssondakika'dan
Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz