17.7 C
Lefkoşa
7 Mart 2021 Pazar

LEFKOŞA VE GİRNE’DE 10 ŞUBAT’A KADAR KAPANMA ÖNERİSİ

Üst Komite, 10 Şubat’a kadar Girne ve Lefkoşa’da tam gün sokağa çıkma yasağı ile birlikte, diğer ilçelerde de sokağa çıkma yasağının saat 20:00’de başlamasını önerdi.

Bakanlar Kurulu’nun bilgisine getirilen kararlar henüz açıklanmadı. Yerel bulaştaki artış nedeniyle Girne ve Lefkoşa’ya diğer ilçelerden giriş-çıkışların durdurulması da istendi.

Kararlara gerekçe olarak ayrıca temaslıların kendilerini gizlemeleri ve temaslı takibinin etkin yapılamaması gösterildi.
Temaslı takibindeki sıkıntı nedeniyle hastaların hastaneye geç ulaştığı belirtilirken, “hastalıkların ağırlaşması, hastanede yatış ve yoğun bakım ihtiyacının artması, buna bağlı olarak yatak, hemşire ve doktor sayısının yetersiz kalması” kapanma gerekçeleri olarak sıralandı.
Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi, 16 Ocak’ta alınan ve uygulanmayan kararlarının da genç ölümler ve artan vaka sayısı ile endişeleri haklı çıkardığını anımsattı.
Komite güneye gecişlerle ilgili karantina uygulamasının devamı, yine, toplu etkinlik sınırlamalarının da sürdürülmesi yönünde kararlar aldı.

 

Ana Sayfa COVID-19 LEFKOŞA VE GİRNE’DE 10 ŞUBAT’A KADAR KAPANMA ÖNERİSİ

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

K.K.T.C. KOVİD-19 GENEL DURUM / 6 MART 2021 CUMARTESİ

Sağlık Bakanığı'ndan yapılan açıklamada bugün 14 yeni vakanın tespit edildiği duyuruldu. Açıklama şöyle: Son 24 saatte yapılan test sayısı 6426 olup, 5'i yerel 14 pozitif vakaya...