Piyasalar getiriliyor... Lütfen Bekleyiniz.31 Ekim 2014 Cuma, 06:30

Londra’da Cumhuriyet bayramı kutlaması

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Türkiye’nin Londra Büyükelçiliği Rezidansı’nda düzenlenen resepsiyon ile kutlandı.29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Türkiye’nin Londra Büyükelçiliği Rezidansı’nda düzenlenen resepsiyon ile kutlandı.

Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç ve eşi Esra Bilgiç’in büyükelçilik rezidansında verdiği  resepsiyona, Ekonomi Bakan Yardımcısı Adnan Yıldırım, Türkiye’nin Londra Başkonsolosu Emirhan Yorulmazlar, İngiltere Başbakanı David Cameron‘ın Türkiye Ticaret Temsilcisi Lord Janvrin, İngiltere Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı General Sir Nicholas Houghton, İngiltere Eski Savunma Bakanı ve Muhafazakar Parti milletvekili Liam Fox, KKTC Londra Temsilcisi Oya Tuncalı, Londra’da görevli çok sayıda ülkeden Büyükelçilik ve Başkonsolosluk çalışanları, yabancı misyonlardan temsilciler, Türk Sivil Toplum Kuruluşları’nın başkanları ile sanatçılar, akademisyenler ve basın mensupları katıldı. Davete ayrıca   İngiltere’deki NATO karargahında görevli 16 Türk deniz subayı da katıldı.

Osmanlı torunu Ziya Osmanoğlu da davetliler arasında yer aldı

Büyükelçi Abdurrahman Bilgiç ve eşi Esra Bilgiç, Büyükelçilik Resepsiyonda,Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın Türkiye Büyükelçiliklerine gönderdiği kutlama mesajı hem Türkçe, hem İngilizce okundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gönderdiği mesajında şu ifadeler yer aldı:

“Görev yapmakta olduğunuz bu dost ülkede bulunan tüm vatandaşlarımızın cumhuriyet bayramı‘nı kutluyor; Cumhuriyetimizin kuruluşunun 91’inci yıl dönümünün ülkemiz, milletimiz, tüm dost ve kardeş ülkeler için hayırlar getirmesini Allah’tan niyaz ediyorum. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 91. yıl heyecanını bizlerle paylaşan dost ve kardeş ülkelerin temsilcilerine, onların nezdinde tüm dost ve kardeş halklara, temsilcilik çalışanlarımıza da bu anlamlı günümüzde barış ve dayanışma mesajlarımızı iletiyor, milletimizin en kalbi selamlarını gönderiyorum.

Türkiye Cumhuriyeti, dünyada barışı, dayanışmayı, adalet ve refahı savunan; her ülkenin iç işlerine ve toprak bütünlüğüne saygı gösteren, uluslararası hukuku, evrensel insani değerleri, insan hak ve özgürlüklerini her şeyin üzerinde tutan bir dış politika anlayışına sahiptir. 91 yıl boyunca hassasiyetle muhafaza ettiğimiz ve savunduğumuz bu değerler, bugün ve bundan sonra da Türkiye dış politikasının sarsılmaz temel ilkeleri olacaktır. Türkiye, her meselede adaletin, hakkaniyetin ve barışın yanında yer almayı, mazlum ve mağdurlar için cesaretle hakkı savunmayı sürdürecektir.

Bu düşüncelerle, orada yaşayan tüm vatandaşlarımızın, tüm kardeşlerimizin, akrabalarımızın Cumhuriyet Bayramlarını tekrar tebrik ediyorum. Bu anlamlı günde, heyecanımıza ve coşkumuza ortak olan dost ve kardeş ülkelere, onların halklarına ve temsilcilerine, ülkem ve milletim adına şükranlarımı sunuyor; selam ve sevgilerimi yolluyorum.”

DUALARIMIZ MADENCİLER VE ONLARIN YAKINLARINA

Büyükelçi Abdurrahman Bilgiç yaptığı konuşmada, karaman‘da meydana gelen maden kazasının kendilerini derinden üzdüğünü belirterek dualarının madenciler ve aileleriyle olduğunu söyledi. Bilgiç sözlerine şşöye devam etti. “Büyük Önder Atatürk’ün öncülüğünde siyasal, toplumsal ve kültürel alanda bir yenilenme, kalkınma, modernleşme ve aydınlanma projesi olan Türkiye Cumhuriyeti’nin ilanının 91’inci yıldönümünü büyük gururla kutlamaktayız. Ben de Cumhuriyet Bayramımızı ilk kez sizlerle birlikte kutlamanın kıvancını ve mutluluğunu yaşıyorum.
Ülkemizin bugün aynı zamanda uluslararası toplumun saygıdeğer bir üyesi haline gelmiş olması, şüphesiz Türk Milletinin eşi görülmemiş fedakarlıkları sayesinde kazanılan Kurtuluş Savaşı ve ardından kurulan Cumhuriyetimizin eseridir. Türkiye Cumhuriyeti laik, demokratik, çağdaş yapısı ve güçlü ekonomisiyle önemli atılımlar gerçekleştirmeye, diğer birçok ülkeye ilham kaynağı olmaya devam edecek ve Atatürk ilke ve inkılaplarının yol göstericiliğinde başarılarına yenilerini ekleyecektir. Ülkemizin, 2023 yılında Cumhuriyetin 100. yılını kutlarken çok daha büyük hedeflere yönelerek yeni başarılara ulaşacağına inancımız tamdır.”

Büyükelçi Bilgiç  İngiltere ile Türkiye arasında güçlü bağlar olduğunu belirterek,  Türkiye ve İngiltere arasındaki ikili ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştiğine dikkat çekti.  Bilgiç, “İngiltere’nin Türkiye’deki dinamik projelerle yakından ilgili olduğunu anlıyoruz. Türkiye ve İngitere’nin birbirine benzer ekonomik ve ticari zihniyeti olduğunu söyleyebiliriz” diye konuştu.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere İngiltere’ye gelen Ekonomi Bakan Yardımcısı Adnan Yıldırım da, konuşmasının başında Karaman’da meydana gelen maden kazasından dolayı büyük üzüntü duyduklarını, dualarının madenciler ve yakınlarıyla olduğunu söyledi.

Yıldırım konuşmasında, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 91. yılını kutlarken Cumhuriyetin 100. yılının kutlanacağı 2023 yılında Türkiye’nin dünyanın en büyük ekonomiler, içersinde yer almayı hedeflediklerini söyledi.

Geç saatlere kadar süren resepsiyonda Büyükelçi Bilgiç ve eşi konuklarla tek tek ilgilenerek sohbet etti.

 

Milliyet/ Nevsal Elevli-Londra

Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz