Canaltay; “Cezai yaptırımlar geliyor! Bir yıla kadar hapis var!”

İdari, sağlık ve sosyal işler komitesi olarak yapılan yasa çalışması ile ilgili UBP Milletvekili Resmiye Canaltay Kıbrıs Sondakika’ya özel açıklamalarda bulundu.

Toplum olarak çok zorlu bir süreçten geçildiğini ve komite olarak bulaşıcı hastalıkları önlemek için bir an önce hareket etmek maksadıyla yasa çalışmalarına hız verdiklerini belirten Canaltay; ” idari, sağlık ve sosyal işler komitesi olarak Bulaşıcı hastalıklar değişiklik yasasını 6. toplantısını da bitiriyoruz.  Keşke herkes sorumluluğunu bilse de toplumumuza yönelik  bu tür cezai yaptırımları yasa olarak çıkartma gereği duymasak. Maalesef salgın hızla yayılıyor ve tedbir almada bireysel sorumluluklar yerine getirilmiyor. Hal böyle olunca da toplumumuzun genelinin sıkıntı yaşamaması için komite olarak çok emek verip yasa çalışmasının sonuna geldik. Maske takmayanların 380 TL ile cezalandırılacağı yasada, toplu yaşam alanlarından sorumlu yetkililer, işletme, iş yeri ve eğlence yeri sahipleri ile organizasyon ve etkinlik düzenleyenleri yasada belirlenen kararlara uymak, uymasını sağlamak ve buna ilişkin gerekli önlemleri sağlamakla yükümlü kıldık. Yasaya uymayanlar aylık asgari ücretin 5 (beş) katı tutarına kadar para cezası veya 6 (altı) aya kadar hapis cezası veya her iki cezaya birden çarptırılabilirler. Aynı şekilde işletmeler yasaya aykırı hareket etmeleri durumunda, brüt asgari ücretin 6 (altı) katı tutarına kadar para cezası veya 1 (bir) yıla kadar hapis cezası veya her iki cezaya birden çarptırılabilirler.

Toplum Olarak Sıkıntılı Süreçten Geçiyoruz. Birbirimize Güvenelim. Evde Kalmayı Tercih Edelim

Yasanın Pazartesi Meclis’e sunulacağını belirten Canaltay; “Meclis pazartesi günü toplanarak yasayı oylayacaktır. Lütfen toplumumuzun her bireyine de özel çağrımdır; Sıkıntılı bir süreçten geçtiğimiz şu günlerde birbirimize karşı anlayışlı olalım ve birbirimize güvenelim. Güvende kalmak içinde evimizde kalmayı tercih edelim. Dışarı çıktığımızda da mesafemizi korumaya, maske takmaya ve bireysel hijyene dikkat edelim.” dedi.

Ana Sayfa GÜNDEM Canaltay; "Cezai yaptırımlar geliyor! Bir yıla kadar hapis var!"

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Zaroğlu’ndan son durumu ile ilgili paylaşım

YDP Milletvekili Bertan Zaroğlu koronavirüse yakalanmasının ardından ilk defa sosyal medya hesabı üzerinden son durumu ile ilgili görsel paylaştı. Paylaşımından sağlığının iyiye gittiği gözlemlendi. İşte...