19.2 C
Lefkoşa
29 Ekim 2020 Perşembe

MEB; EBA Siber Saldırı Yüzünden Çöktü!

Dün Eğitim Bilişim Ağı’nda meydana gelen erişim sorunu ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından açıklama geldi. İşte açıklamanın tüm ayrıntıları!

Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle eğitim ve öğretime ara verilmemesi için geçen senenin ikinci döneminde olduğu gibi eğitimin bu sene de uzaktan eğitim sistemi ile devam edilmesine karar verilmişti ama 22 Eylül 2020 yani dün Eğitim Bilişim Ağı (EBA) çökmüştü ve bu durum da öğrencilerin eğitiminin aksamasına neden olmuştu. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yapılan açıklamaya göre EBA siber saldırı yüzünden çöktü. İşte konu ile ilgili tüm ayrıntılar!

EBA Siber Saldırı Yüzünden mi Çöktü?

22 Eylül’de Eğitim Bilişim Ağı’na giriş yapmaya çalışan çok sayıda öğrenci ve öğretmen bir hata mesajı ile karşılaşmıştı. Hata mesajında, “Şu an yüz binlerce öğretmen ve öğrenci EBA’da. Yoğunluk yüzünden sorun yaşamış olabilirsin. Bu süreçte EBA TV kanallarımız yayında. Yayın akışı için buradan bilgi alabilirsin. İstersen hazırladığımız Eğitim Takvimi’nden günün önerilerine de bakabilirsin. En kısa sürede görüşmek üzere” ifadeleri yer almıştı.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile beraber Eğitim Bilişim Ağı’nın neden erişime kapandığı ve hizmet veremez hale geldiği belli oldu. Yapılan açıklamada, “22 Eylül 2020 Salı günü sabah saatlerinde EBA Platformuna ve EBA Canlı Ders uygulamasına erişimde yaşanan teknik sorunla ilgili kamuoyunun bilgilendirilmesine ihtiyaç duyulmuştur. Eş zamanlı kullanıcı yoğunluğuna bağlı olarak 08.30 – 12.00 saatleri arasında aralıklı olarak bazı kullanıcılar tarafından karşılaşılan erişim sorunları, vakit kaybetmeksizin yapılan iyileştirmelerle hızla çözüme ulaştırılmıştır” ifadelerine yer verildi.

 

Ana Sayfa EĞİTİM MEB; EBA Siber Saldırı Yüzünden Çöktü!

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?