20.8 C
Lefkoşa
19 Nisan 2021 Pazartesi

MGK: Türk milletinin menfaatleri hususunda Doğu Akdeniz’de taviz verilmeyecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında MGK toplantısı yapıldı. Toplantıda Doğu Akdeniz’deki gelişmelere ilişkin, “Türk milletinin hak ve menfaatlerinin korunması hususunda taviz verilmeyeceği bir kez daha dile getirilmiştir” açıklaması yapıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı sona erdi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen toplantı, 4 saat 10 dakika sürdü.

 

Fotoğraf: AA

“Türk milletinin menfaatleri hususunda taviz verilmeyecek”

Yapılan yazılı açıklamada, Doğu Akdeniz’deki gerilim ile ilgili, “Türk milletinin bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kara, deniz ve havadaki hak ve menfaatlerinin korunması hususunda taviz verilmeyeceği bir kez daha dile getirilmiştir. Gayri askeri statüdeki adaların silahlandırılması başta olmak üzere uluslararası hukuka ve antlaşmalara aykırı hareket eden ülkeler aklıselime davet edilmiştir ” dendi.

Bölgedeki doğal kaynakların adilane bir şekilde paylaşımı konusunda Türkiye’nin her platformda ve öncelikle diyalogdan yana olduğu da vurgulandı.

Açıklamada, tüm terör örgütlerine karşı yurt içinde ve yurt dışında başarıyla yürütülen operasyonlar hakkında Kurul’a bilgi sunulduğu belirtildi.

 

Fotoğraf: AA

“Türkiye, Suriye ve Libya’nın barışa ve refaha kavuşması yönündeki tutumunu sürdürecek” 

Yazılı açıklamada şunlar da kaydedildi:

“Suriye ve Libya’da meşruiyet çerçevesinde terörle mücadeleye ve istikrarın tesisine destek veren Türkiye’nin bu ülkelerin barışa ve refaha kavuşması yönündeki tutumunu sürdüreceği belirtilmiştir. Uluslararası toplum da mazlum milletlerin hürriyetlerini ve kaynaklarını gasp eden gayrimeşru oluşumlar ve terör örgütleri ile bunları destekleyen aktörlere karşı somut adım atmaya davet edilmiştir. Bölgesel ve küresel her ihtilafta, daima hakkın, hakkaniyetin, adaletin yanında yer alan Türkiye’nin, Doğu Akdeniz’deki tutum ve eylemlerinin de aynı çerçevede gerçekleştiği belirtilmiş, Avrupa Birliği başta olmak üzere tüm kurumlara ve ihtilaflara müdahil devletlere, ülkemizin bu ilkeli duruşuna ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin hak ve menfaatlerine saygılı olma çağrısında bulunulmuştur.”

AA

Ana Sayfa Genel MGK: Türk milletinin menfaatleri hususunda Doğu Akdeniz'de taviz verilmeyecek

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

K.K.T.C. KOVİD-19 GENEL DURUM / 18 NİSAN 2021 PAZAR

Son 24 saatte yapılan test sayısı 6263 olup, 46'sı yerel 53 pozitif vakaya rastlanmış, 71 kişi taburcu edilmiştir. 4 kişi hava yolu ile ülkemize gelmiştir....