23.5 C
Lefkoşa
25 Ekim 2021 Pazartesi

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Müsteşarı Asım İdris Açıkladı

İdris sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada Mağusa’da 25 ve İskele’de 15 olmak üzere 40 öğrencinin okullardaki yetersizlikten dolayı eğitim dışında kaldığını kendilerine konunun ulaşmasının ardından ise harekete geçildiğini bildirdi.

İdris, ilgili birimler ile okullar ortak çalışarak özel eğitime ihtiyaçlı çocukların sorununun bu yıllık Mağusa Özel Eğitim Merkezi’nde ikinci eğitim şeklinde bir uygulama ile çözdüklerini anlattı.

Eğitim Bakanlığı tarafından söyledndiği gibi bütçe görüşmelerinde tartışılan 5 milyon TL “Örtülü Ödenek” diye bahsedilen fakat doğrusunun “Hane halkına yardım” olan kalemden giderlerin karşılanacağını söyleyen İdris, “bu kalem bakanlığımız tafından söylendiği gibi tümü özel eğitim için kullanılacaktır” dedi.

Asım İdris’in konu ile ilgili paylaşımı şöyle:

“Okul dışında kalan 40 özel eğitime ihtiyaçlı öğrencimizi eğitime dahil etmenin memnuniyetini yaşıyoruz.

Mağusa’da 25 ve İskele’de 15 özel eğitime ihtiyaç duyan öğrencinin okullarımızdaki yetersizliklerden dolayı eğitim dışında kaldığını tesbit ettik. Bu tesbit bizi hemen harekete geçirdi. İlgili birim ve okullarımızla çalışarak bu özel çocuklarımızın sorununu Gazimağusa Özel Eğitim Merkezi’nde ikinci eğitim şeklinde bir uygulamayı hayata geçirerek bu yıllık çözdük.

Bu uygulamanın kaynağını da sizlerle paylaşmak istiyorum. Bütçe görüşmelerinde tartışılan “5000000tl örtülü öödenek diye bahsedilen aslında doğrusu “hane halkına yardım” kaleminden karşılanmıştır. Bu kalem Bakanımız tarafından söylendiği gibi tümü özel eğitim için kullanılcaktır.

40 öğrencimizin eğitime dahil edilmesinde gösterdikleri gayret için ilgili dairemize ve uzmanlarına, Mağusa Özel Eğitim Merkezi yönetici ve öğretmenlerine tessekkür ederiz.

Özel eğitim bizim için özel ve öncelikli bir alan olacaktır”

Ana Sayfa Genel Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Müsteşarı Asım İdris Açıkladı

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

TÜRKİYE KOVİD-19 GENEL DURUM / 24 EKİM 2021 PAZAR

24 Ekim 2021 corona virüs tablosu: 195 can kaybı, 24 bin 792 vaka Türkiye'nin 24 Ekim 2021 günlük corona virüs tablosu açıklandı. Türkiye'de son 24...