15.8 C
Lefkoşa
26 Şubat 2021 Cuma

MÜFTÜZADE’DEN RUM BASININA: “ASILSIZ HABERLER GÜVENSİZLİK YARATIR”

Kayıp Şahıslar Komitesi (KŞK) Kıbrıslı Türk Üyesi Hakkı Müftüzade, Rum Haravgi gazetesindeki bir köşe yazısında Beşparmak dağlarındaki KKTC bayrağının altında Kıbrıs Rum kayıplarının kalıntılarının bulunduğu yönündeki iddiaların “asılsız” olduğunu söyledi.

Hakkı Müftüzade, Kayıp Şahıslar Komitesi’nin KKTC bayrağının altının kazılması konusunda bir kararı bulunmadığını ifade ederek, kayıp şahıslar konusunun “insancıl” ve “hassas” bir konu olduğunu ve bu şekilde “asılsız” haberlerin yayınlanmasının güvensizlik yaratmaktan başka hiçbir amaca hizmet etmediğini söyledi.

Müftüzade ayrıca, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Kıbrıs sorunu ile ilgili girişimlerinin sürdüğü ve Kıbrıs Rum tarafının Güven Yaratıcı Önlemleri gündeme getireceği bugünlerde böyle bir köşe yazısının yayımlanmasını “talihsizlik” olarak nitelendirerek, bu yazının, iki toplumun ilişkilerine “darbe indirdiği” görüşünü dile getirdi.

Kayıp Şahıslar Komitesi Kıbrıslı Türk Üyesi Hakkı Müftüzade, dün Haravgi gazetesinde yayınlanan bir köşe yazısında yer alan “KKTC bayrağı altında Kıbrıs Rum kayıplarının kemiklerinin olduğu” yönündeki iddialara yanıt verdi.

Haravgi gazetesindeki köşe yazısını “esefle ve teessüf ederek” okuduğunu ifade eden Müftüzade, “Bu yazıyı, iki toplumlu olan Kayıp Şahıslar Komitesi’nin Kıbrıslı Rum üyesine danışarak yazmalarını arzu ederdik” dedi.

Söz konusu bölgede Kayıp Şahıslar Komitesi’nin kararlaştırdığı kazıların 2012 yılında yapıldığını hatırlatan Müftüzade, ancak komitenin bayrağın altını kazmak için bir karar almadığını söyledi.

Müftüzade, “Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs sorunu ile ilgili girişimleri sürerken, Rum tarafının Güven Yaratıcı Önlemleri gündeme getireceği bu günlerde böyle talihsiz bir yazının yayımlanması iki toplumun ilişkilerine darbe indirmektedir” şeklinde konuştu.

Hakkı Müftüzade, ayrıca kayıp şahıslar konusunun “insancıl” ve “hassas” bir konu olduğuna dikkat çekerek, “bu şekilde asılsız haberlerin yayınlanması güvensizlik yaratır ve hiçbir amaca hizmet etmez” dedi.

Ana Sayfa GÜNDEM MÜFTÜZADE’DEN RUM BASININA: “ASILSIZ HABERLER GÜVENSİZLİK YARATIR”

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

BİN 500 TL ÜCRET DESTEĞİ BAŞVURULARI ONLINE ALINMAYA DEVAM EDİYOR…

BİN 500 TL ÜCRET DESTEĞİ BAŞVURULARI ONLINE ALINMAYA DEVAM EDİYOR…  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 2021 yılı için yapılması öngörülen 1500 TL’ye kadar ücret desteğine...