03 Temmuz 2016 Pazar, 18:32

Muhteşem Özellikleri

Akdeniz kökenli, mavi, morumsu ya da kırmızı çiçekler açan lavanta başta Akdeniz olmak üzere Türkiye’nin birçok yerinde yetişiyor.Lavanta yağı kullanırken özellikle dikkat edilmesi gereken uçucu bir yağ olduğu için direkt cilde temas edecekse sabit yağlarla karışım halinde kullanılması tavsiye ediliyor.

Bunun için susam yağı, badem yağı, zeytinyağı, kayısı çekirdeği yağı, argan yağı, hindistan cevizi yağı gibi taşıyıcı yağları kullanabilirsiniz.

Halk arasında kullanımları bilimsel olarak da incelendiğinde harika sonuçlar veren lavanta yağını sağlıktan kozmetiğe birçok alanda kullanabilirsiniz.

Antiseptik olarak da kullanılan yağın seyreltildiğinde mantarlara karşı ve mikroplara karşı iyi bir antiseptik özellik gösterdiğini, hafif yara ve yanıkların da çabuk kapanmasında etkili olduğu biliniyor.

Yapılan klinik çalışmalarda lavanta yağının inhaloasyon yani buhar şeklinde kullanılması uykuya dalma süresini kısalttığı ve uyku kalitesini arttırdığı, sinirlilik hallerinin azaldığı gözlenmiştir

Masaj şeklinde baş ağrılarına ve migren ağrılarına karşı kullanılabilir. Bunun için 5-6 damla lavanta yağını kalorifer üstlerine, kapı ve cam kenarlarına veya aromaterapi lambalarına ekleyerek kullanabilirsiniz.

“Kremlerinizin üzerine 1 damla lavanta yağı ekleyerek ciltteki lekelerin giderilmesine cildin daha sağlıklı görünmesine yardımcı olabilirsiniz. Susam veya zeytin yağı ile karıştırarak kendi vücut bakım yağınızı da yapabilirsiniz.

Eğer saçlarınız dökülüyorsa şampuanınızın içerisine lavanta yağı ekleyerek saçlarınızın mükemmel kokmasını ve dökülmesini önlemeye yardımcı olabilirsiniz.

Ayrıca tarağınıza lavanta yağı sürerek saçınızı taradığınızda saç kırıklarınızın daha azaldığını göreceksiniz. Çamaşır makinanızın yumuşatıcı bölümüne ekleyeceğiniz lavanta yağı ile çamaşırlarınız mükemmel kokacak ve lavantanın antiseptik özelliği ile bakterilerden arınmış olacak

Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz