09 Ağustos 2015 Pazar, 11:48

Müzik ağrıları azaltıyor

Müzik beynin ağrı kesici salgılamasına yol açıyor, bu durum da sporun neden olduğu ağrıları azaltıyor.Kanada’da yapılan bir araştırma, müzik eşliğinde spor yapmanın neden daha kolay olduğunu açıklıyor. Araştırmayla, sporun müzik dinleyerek daha kolay hale gelmesinin nedeninin bazı ağrı kesici kimyasalların salgılanması olduğu belirlendi.

Müzik sporun yol açtığı ağrıları azaltıyor
Kanada’daki McGill Üniversitesi’nden David Levitin ve ekibinin yaptığı araştırmanın sonucu, sevilen parçalar dinlenirken beynin morfin gibi etki gösteren opioid kimyasalını salgıladığını ve bunun sporun yol açtığı ağrıları azaltmaya yardımcı olduğunu gösterdi.

Bilim insanları, müzik dinlerken spor yapanların salgıladığı kimyasalları inceledi. Opioidin ağrı kesici özelliğinden yola çıkarak, uyuşturucu tedavisinde kullanılan bir ilaç yardımı ile bu kimyasalın salgılanmasını önledi. Tekrar müzik eşliğinde spor yapan katılımcılar bu kez daha az zevk aldı.

Müzik ağrı tedavisinde daha sık kullanılabilir
Müziğin ağrıların dindirilmesinde daha sık kullanılabileceğine ışık tutan araştırmanın sonuçları “New Scientist” dergisinde yayımlandı.

Levitin ve ekibinin 2 yıl önceki araştırması, müziğin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve stresi azalttığını ortaya koymuştu.

Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz