24.8 C
Lefkoşa
20 Nisan 2021 Salı

Nami, Reuters’e Açıklamalarda Bulundu

Nami, Reuters’e verdiği demeçte, Kıbrıslı Türklerin uluslararası alandaki siyasi statüsüne, yeni süreçte netlik getirilmesi gerektiği konusunda ısrarcı olduğunu belirtti.

Kıbrıs Türkü’ne, müzakerelerin başarısız olması durumunda siyasi statülerinin ne olacağının açıkça anlatılması gerektiğini vurgulayan Nami, “Kıbrıslı Rum tarafının anlaşmayı referanduma götürmeye hayır demesi ya da referandumda hayır demesi durumunda siyasi statümüzün ne olacağının dile getirilmesi lazım” dedi.

Nami, bununla, olası yeni sürecin Rum tarafının uzlaşmaz tutumu sonucunda başarısız olması durumunda bir çeşit tanınmayı mı kastettiğinin sorulması üzerine “Aynen” yanıtını verdi.

Özdil Nami, “50 yıla yakın bir süredir devam eden bu siyasi belirsizlik sona ermek zorunda. Statükoyu değiştirmek zorundayız. İki taraf da bu konuda anlaştı. Bunu da ya federal bir anlaşmayla, ya da başka yöntemle sona erdireceğiz” dedi.

Nami, Kıbrıslı Türklerin, Kıbrıslı Rumların “hayır”ına rehin olacak olası müzakerelere başlamaya kimse tarafından ikna edilemeyeceğini kaydetti.

Kıbrıs Türk toplumlunda büyük bir bıkkınlık hissettiğini ve aynı durumun Kıbrıs Rum toplumunda da söz konusu olduğuna inanç belirten Nami, “Güvenilir bir süreç için halkımıza, sonunda bir karar verilecek, ucu açık olmayan spesifik bir süreç olacağını söyleyebilmemiz lazım. Aksi taktirde, bu sürece halkın desteğini sağlamak oldukça zor olacak” dedi.

Ana Sayfa Genel Nami, Reuters'e Açıklamalarda Bulundu
Önceki İçerikYarın Hizmet Verilemeyecek
Sonraki İçerikPolis Detay Vermedi

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

GÜNEY KIBRIS KOVİD-19 GENEL DURUM / 19 NİSAN 2021 PAZARTESİ (3...

Rum Kesimi Sağlık Bakanlığı Pazartesi günü COVID-19'dan 3 hastanın öldüğünü ve 822 yeni vakanın tespit edildiğini açıkladı. Ayrıca 68'inin durumu ciddi olan 284 COVID-19...