34.6 C
Lefkoşa
28 Eylül 2020 Pazartesi

NASA’daki tek Türk profesör’den “kara deliklerin” sırları

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi ile Arizona Üniversitesinde görevli Türk bilim insanı Prof. Dr. Feryal Özel, kamuoyuna nisan ayında duyurulan ilk kara deliğin fotoğraflanmasını sağlayan 200 bilim insanı arasında yer alarak Türkiye’ye gurur yaşattı.
Prof. Dr. Feryal Özel, “Gerçekten kara deliklerin özellikleri var mı yok mu sorusunun cevabını arıyoruz. Şu ana kadar gördüklerimize göre, gerçekten de ışığın da kaybolduğu bir hacim var” dedi.
Özel “Işığın ortaya çıkamaması, hiçbir bilginin bize ulaşamaması anlamına geliyor. Yani kara delikler, evrenden bağıntısız ufak adacıklar yaratıyor sanki” ifadelerini kullandı.

Özel sözlerine şöyle devam etti:

“Tabii ki çok çeşitli testler yapabileceğiz. Daha önce hep kara deliğin çevresindeki etkilerine bakarak ne olduğunu anlamaya çalışıyorduk. İlk defa bu olay ufkunun varlığını, ışığın yok olduğunu kendi gözlerimizle görebiliyoruz”

Ana Sayfa YAŞAM NASA'daki tek Türk profesör'den "kara deliklerin" sırları

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Türkiye’de Yeni Ekonomi Programı bu hafta açıklanacak

Ekonomide gözler bu hafta açıklanacak yeni ekonomi programında olacak. Ekonomide 2021-2023 dönemine ilişkin yol haritası bellirlenecek. Ayrıca ekonomik güven endeksi ve dış ticaret verileri...