Piyasalar getiriliyor... Lütfen Bekleyiniz.07 Aralık 2015 Pazartesi, 23:19

Nazmi Pınar,Kıbrıs’ta yaşanan son gelişmeleri Kanal 24’e değerlendirdi-VIDEO

Kanal 24 Gece Moderatöründe canlı yayına katılan Nazmi Pınar, Kıbrıs’ta yaşanan diplomasi trafiği ve yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi.Kıbrıs bir hayli hareketlendi. Avrupalı bakanlar ardı ardına Kıbrıs Sorunuyla yakından ilgili olduklarını göstermek için Ada ‘ya ziyaretlerde bulundular.
Son 10 gün içerisinde yaşanan diplomasi trafiği Türkiye medyasının da yakın takibindeydi.
Türkiye’nin en önemli haber kanallarından Kanal 24, Avrupalıların, Kıbrıs temaslarını ve Ada’da yaşanan son gelişmeleri Ünlü gazeteci Nazmi Pınar ile masaya yatırdı.
Kanal 24 Gece Moderatörü Ardan Zentürk’te konu ile ilgili izlenim ve yorumları almak üzere KKTC’den gazeteci Nazmi Pınar ile canlı yayında konuştu.
Pınar,”Suriye’de IŞİD’e yönelik operasyonlar, Doğu Akdeniz’i tam bir silah deposuna çevirdi. Doğu Akdeniz’de şu anda birçok ülkeye ait uçak gemileri, fırkateynler ve denizaltılar bulunuyor” dedi
İşte Gazeteci Nazmi Pınar’ın o açıklamaları;

Çözüm ve müzakerelerle yıllardır anılan Kıbrıs adası ise bu denklemin tam göbeğinde. Ada’ya son 1-2 ayda kimler ayak basmadı ki! ABD Başkan Yardımcısı-İngiltere –Almanya-Rusya ve Amerika Dışişleri Bakanları.. Şimdi ise çok sıcak bir bilgi Fransa Cumhurbaşkanı Hollande Kıbrıs’ta.
Öte Yandan Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, 21 Aralık gelmesi planlanıyor.
Çok ciddi güvenlik önlemleri altında Larnaka havaalanında gelen Hollande, bir Helikopter ile Akdeniz’de bulunan Fransız donanmasına ait gemiye gitti. Hollande burada askerlere seslendi, onlara moral verdi ve iki saat süren bir toplantı yaptı. Rum lider Nikos Anastasiadis’le ise havaalanında 35 dakika görüşen Hollande, dönüşünde Kıbrıs’taki üsleri Fransa’nın kullanması konusunu görüşmek üzere sözleşti.
Suriye politikasında AB tarafından çok fazla hesaba katılmayan Rusya yüzünü göstermeye başladı. Oysa ki tarihe baktığımızda Ruslar 1.5 -2 yüzyıl sıcak denizlere inmek için çarpıştılar. Hatta Kıbrıs’ın İngilizler’e intikali bile bu yüzdendir. Hatırlayın Osmanlı-Rus savaşındaki bu savaş yine Ruslar’ın Akdeniz’e inme savaşıydı. Osmanlı zor duruma düşünce İngiliz yardıma yetişti ve karşılığında Kıbrıs kiralandı İngiltere’ye. Bu kadar derin hevesi olan Rusya’nın şimdi tekrar iştah kabarttığını görüyoruz. Bu aktör er ya da geç kendi oyununu oynayacaktı ve oynamaya başladı. Şimdi de Ruslar’ın Akdeniz’de kendileri için son kale olan Suriye’yi güle oynaya terk etmeyeceği de açıktır.
İşte bunu gören AB ve ABD liderlikleri bir anda Kıbrıs’ta belirmeye başlarken Rum-Rus işbirliğini de bir nebze olsun azaltmaya çalışıyor.
Bu arada Ortadoğu’nu Akdeniz coğrafyası kaynayan bir yapıya dönüşünce Batı ise iyi örnek olabilecek farklı kültürlerin, dillerin ve dinlerin bir arada yaşayabileceği bir model arayışında Kıbrıs sorunu da bu denklem de fırsat olarak gördüler. Kaldı ki ada etrafında ki doğal gaz ve KKTC’ye gelen su, adanın konumu, bu denklemin bir başka parçasıydı.
Ruslar, Kıbrıs’ta Batılı aktörler kadar bir çözüm istemiyor. Suriye ve Kıbrıs’ta çözüm bulunamazsa AB ve ABD’nin Doğu Akdeniz’de ciddi sıkıntıya gireceği gözükmekte. İşte tüm bunlar Kıbrıs’a ziyaretleri arttırdı.
BATI-RUS bilek güreşinde ise, Türkiye açısından, Türk askerinin adadaki varlığını sorgulayan bizim kendi içimizdeki bazı kesimlere ise, en iyi cevabı sanırım bu süreç ve yaşananlar vermektedir.

www.kibrissondakika.com ÖZEL HABER

Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz